Evo šta su ministri radili tokom poplava u Srbiji
Velimir Ilić je od poplava branio pet gradova, Zorana Mihajlovićeva je radila na evakuaciji, dok je Rasim Ljajić obezbeđivao isušivače zidova iz Turske i zatvarao radnje nesavesnih trgovaca. To stoji u izveštajima ministara o njihovima aktivnostima u vreme poplava i vanrednog stanja. Svi članovi Vlade su bili dužni da ih dostave premijeru Aleksandru Vučiću pre dva dana, saznaju beogradski mediji.
''Ima previše strana. Napisao sam ono što sam radio. Naveo sam u njemu neke propuste, ali oni nisu bili veliki. Ja sam bio angažovan u Čačku, Lučanima, Požegi, Bajinoj Bašti, Svilajncu, Kniću i raznim selima. Tu su bile havarije'', izjavio je za ''Blic'' ministar za vanredne situacije Velimir Ilić.
Već na osnovu dobijene informacije o najavljenim obimnim padavinama, Ministarstvo saobraćaja i infrastrukture je 14. maja organizovalo 24-časovna dežurstva. Ministarka Zorana Mihajlović za ''Blic'' navodi da je već tada njeno ministarstvo uspostavilo punu koordinaciju sa svim javnim preduzećima ''Putevima Srbije'', ''Železnicama'', ''Koridorima'', agencijama za luke i plovne puteve i svim ostalim u svojoj nadležnosti.
Pročitajte još:* NDS: Zbog panike prvo bi trebalo da se hapse članovi Vlade Srbije |
''Sva mehanizacija i ljudstvo bili su danonoćno angažovani kako bi se sačuvali ljudski životi i imovina građana. Organizovali smo prevoz dobrovoljaca koji su branili nasipe na Savi a i svakog narednog dana bili smo angažovani na prevozu ugroženih ljudi i dobrovoljaca koji su podizali brane na svim ugroženim lokacijama'', kaže Mihajlovićeva.
Veoma obiman izveštaj podneo je i Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija. On je u njemu napisao da je najurgentnije iz Republičke direkcije za robne rezerve stigla pomoć u vidu 85 tona hrane u ukupnoj vrednosti od oko 200.000 evra.
Predstavnici Ljajićevog ministarstva tokom vanrednog stanja razgovarali su sa predstavnicima Ambasade Turske, iz koje je stiglo 400 isušivača zidova, a treba da stigne još 400.
Ministar trgovine je u izveštaju naveo i da su tržišni inspektori, pored redovnih nadzora, izvršili 321 vanrednu kontrolu maloprodajnih objekata na osnovu prijava građana, kao i da su u devet slučajeva inspektori zatvorili radnju i oduzimali robu.
Jedan od obimnijih izveštaja dostavio je ministar policije Nebojša Stefanović. On je u njemu naveo da je tokom poplava dnevno bilo angažovano čak 7.500 pripadnika MUP-a. Oni su bili uključeni u akcije spasavanja, evakuacije, obezbeđivanja imovine, izgradnje bedema i dostavljanja humanitarne pomoći. Stefanović je naveo i da je sedam policijskih helikoptera učestvovalo u akcijama spasavanja.