Dobro, poplave... Nego, šta bi u "Sili"?
Subota popodne, zgrada u centru grada. Voda je stigla do prizemlja i podruma - na sreću, nije stigla do stanova... Dolazi ovlašćeno lice iz Štaba za odbranu. Naređenje - opšta evakuacija, svi moraju da napuste zgradu.
“Ja neću, a vi pokušajte da me naterate“, kaže jedan od stanara.
“Ljudi, stanje je ozbiljno, očekuje se da će Sava da se izlije“, kaže čovek iz Štaba.
Šok, pa zar ovog potopa može da bude nešto gore, pitaju se mnogi. Prisebni stanari hitno odlaze do svojih stanova. Na brzinu, svako je spremio osnovne stvari i kreće se. Gumeni i metalni čamci su spremni.
“Ja ne idem, ostajem, a vi kako hoćete“, kaže jedan od starijih stanara. “Imam vodu, hrana mi i ne treba, deset dana mogu bez nje, kad sam preživeo ratište, mogu i ovo“, kaže i dalje uporni stanar koji ne želi da ode.
Iako zgrada nije toliko ugrožena kao ostale, panika je. Na ulazu se okupila većina stanara. Prebrojava se ko ide, ko ostaje, ko je već napustio stanove? Bilans, 11 ljudi ostaje u zgradi. Ni naredba ni opasnost nisu pokolebali “pučiste“. Nema napuštanja zgrade.
“Poslao sam roditelje, devojka i ja ostajemo“, kaže jedan od stanara.
Nije predsednik Kapetan Kukavica
“Onaj kapetan što je potopio onaj trajekt, prvi se evakuisao, ja nisam kao on, ostajem poslednji na braniku otadžbine“, kaže predsednik Kućnog saveta zgrade.
Čamci dolaze do zgrade, nivo vode opada, tako da nije moguće doći do samog ulaza. Ide se redom, prvo žene sa decom, starije osobe...
Čamac odvozi do mesta na mostu kod naselja “Dudovi“, odakle čamci nastavljaju do kružnog toka, gde je “sigurno“. Tamo čekaju autobusi koji voze do prihvatnih centara u Beogradu.
Da naš narod ima duha čak i kad je krizna situacija pokazuje primer jedne starije gospođe: “Šta li je bilo u ’Sili’ sinoć“ - upita ona i ostavi stanare u šoku...
Sekunde do smrti kraj Obrenovca |
Juriš preko trudnice do čamca |