Srpski poslanici protiv Rusije!
Prilikom glasanja o predlogu da se suspenduje ruska delegacija u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope u Strazburu, "za" je glasalo i troje poslanika iz srpske delegacije i to: Nataša Vučković i Vesna Marjanović iz Demokratske stranke i Vladimir Ilić iz Ujedinjenih regiona Srbije. Protiv su bili Aleksandra Đurović i Katarina Rakić iz Srpske napredne stranke i Stefana Miladinović iz Socijalističke partije Srbije. Svetislava Bulajić iz Liberalno-demokratske stranke bila je uzdržana.
Parlamentarna skupština Saveta Evrope (Foto:Arhiva)
U izglasanoj rezoluciji se kaže da PS SE donosi odluku o suspenziji ruske delegacije zato što je Rusija izvršila "aneksiju Krima" što predstavlja gaženja međunarodnog prava i povelje UN, Helsinške povelje i statuta Saveta Evrope. Nije bilo nikoga ko bi bar pomenuo slučaj Srbije i Kosova.
Iako je Srbija zvanično zauzela neutralan stav o ukrajinskoj krizi, poslanici su bili podeljeni. Argument srpskih poslanika koji su glasali za suspenziju ruske delegacije do kraja ove godine jeste da je ova odluka blaža verzija kazne koja je mogla da se izglasa budući da je postojao predlog da se Rusima oduzme mandat u PS SE.
Odluka da se suspenduje rad ruske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, koja svaka tri meseca u Strazburu okuplja poslanike iz 47 država članica, znači da ruski poslanici do kraja ove godine neće više moći da učestvuju u radu PS SE. Suspenzija je izglasana na osnovu izveštaja austrijskog poslanika, socijaliste Štefana Šenaha, koji se smatra "kompromisnim" sa 1450 glasova "za", 21 protiv i 22 uzdržana.
Moskva nas je uvek podržalaŽeljko Ivanji kaže da je ruska delegacija najbrojnija u PS SE i da je redovno bila uz srpsku delegaciju. |
Poslanici iz Srbije nisu učestvovali u toku same rasprave u kojoj su dominirale osude Moskve i poređenja Putinove politike sa Hitlerovom kada je ušao u Čehoslovačku da bi navodno odbranio nemačku manjinu. Iako je se nalazio na listi govornika, ruski poslanik Puškov nije učestvovao u debati jer je izgleda u poslednjem trenutku ruska delegacija koja broji 18 članova odlučila da bojkotuje raspravu i napusti amfiteatar Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope u Strazburu.
Zbog nejedinstvenog nastupa srpske delegacije u PS SE povodom izglasavanja suspenzije ruske delegacije, u čudu se našao član srpske delegacije Miloš Aligrudić (DSS) koji zbog obaveza u Beogradu nije prisustvovao samom činu glasanja na plenumu.
- Ali sam prethodno na Komitetu za monitoring, čiji sam član i koji je pripremao tekst rezolucije, glasao protiv. Iskreno, nadao sam se da će neko ko je mene zamenjivao glasati protiv i nisam ni pomislio da će doći do raskoraka u glasanju naše delegacije, što je svakako loše - komentariše za "Vesti" Miloš Aligrudić, koji kaže da ne zna ko ga je u odsustvu zamenio.
Juče nije bilo prijatno ni u Demokratskoj stranci koja kao da je bila zatečena izveštajima beogradskih redakcija, pa im je čitavo pre podne trebalo da se oglase.
Pre njih to su uradili Ujedinjeni regioni Srbije, koji su se ogradili, kako kažu, "od skandaloznog čina svog poslanika Vladimira Ilića koji je glasao za izbacivanje Rusije iz Saveta Evrope".
Čudan stav IlićaČlan delegacije iz jedne države može da glasa u zavisnosti od stava koji je zauzela politička grupacija kojoj pripada njegova stranka. Na primer, poslanik iz DS-a može da se rukovodi stavom koji zauzme grupacija oko Socijalističke internacionale. Socijalistička grupa u PS SE, kojoj pripada i DS, zauzela je tvrd stav da treba reagovati i izreći neku sankciju Rusiji, pa je možda i to razlog što su dve predstavnice DS-a glasale "za" sankcije ruskoj delegaciji. |
U ovoj stranci kažu da je Ilić glasao bez ikakvih prethodnih konsultacija sa strankom.
"Glas Vladimira Ilića je njegov lični čin, isključivo tako ga treba tumačiti i nikako ne predstavlja zvaničan stav URS-a. Naš stav je u potpunosti saglasan sa državnom politikom neutralnosti povodom krize u Ukrajini", saopštili su iz stranke, uz podsećanje da podržavaju politiku srpske vlade da Srbija neće učestvovati u uvođenju bilo kakvih sankcija Rusiji.
Tek nedavno je prvi potpredsednik Vlade Srbije i budući mandatar Aleksandar Vučić izjavio da "Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, ali da neće uvoditi nikakve sankcije prema Rusiji". Te rečenice koja je do sada najprecizniji stav države prema ukrajinskoj krizi se očito nisu pridržavali svi članovi srpske delegacije koja se ponašala kao da se glasalo o nekom ideološkom, a ne izuzetno osetljivom političkom pitanju.
Dugogodišnji član srpske delegacije u PS SE Željko Ivanji kaže da je osnovni postulat da svako glasa po sopstvenom nahođenju, ali da se uvek uzimaju u obzir teme o kojima se izjašnjavaju, da li se radi o ideologiji, ljudskim pravima ili državnim pitanjima.
DS: Pristali smo na blažu varijantuDemokratska stranka saopštila je da su njihove dve poslanice glasanjem o rezolucijama PS SE izrazile lični stav budući da Predsedništvo te stranke nije zauzelo stav o situaciji u Ukrajini, što će učiniti u narednim danima. |
- Ovo nije bilo pitanje ideologije već državne politike i zato je trebalo imati usaglašen stav sa državnom politikom. Na primer, ako se glasa o nekom ekološkom pitanju, onda će predstavnici zelenih sigurno glasati u skladu sa svojom ideologijom, pa makar to bilo protivno stavu države iz koje dolaze - objašnjava Ivanji.
Svađa između Engleza i Rusa
Najbučnije je bilo na političkoj grupaciji gde zajedno sede i engleski konzervativci i ruski delegati iz Jedinstvene Rusije. Na tom sastanku bio je i Miloš Aligrudić kao delegat koji dolazi iz Demokratske stranke Srbije koja je, kao i dve narečene partije, članica Evropske demokratske grupe.
- Rekao sam da mi je žao što moje poslednje obraćanje u SE mora da protekne u takvom tonu. Britancima sam rekao da ih cenim zbog mnogih stvari, pre svega Konzervativnu stranku, ali da ne mogu da podržim da se suspenduju prava ruske delegacije, na čemu su oni tako žustro insistirali, ako ni zbog čega drugog onda zbog nedoslednosti. Pitao sam ih gde su bila ta međunarodna prava i evropski standardi kada je bespravno bombardovana Jugoslavija, a njihova država u tome učestvovala, tada britanskoj delegaciji nije oduzeto pravo glasa - svedoči Aligrudić.