Razapeti između šeika i Brisela
Er Srbija nije zabrinuta zbog pokretanja svojevrsne istrage Evropske komisije o suvlasništvu Etihada u srpskom nacionalnom avioprevozniku. Zapravo, reč je o istrazi u vezi svih Etihadovih kupovina u Evropi, u prvom redu Er Berlinu, kao i u švajcarskom Darvin erlajnu koji je preimenovan u Etihad regional.
- Imali smo nedavno sastanak s predstavnicima Evropske komisije i oni su nam ponovo postavili ista pitanja kao i u avgustu prošle godine. Interesovalo ih je kakve ugovore imamo i da li su u skladu s evropskim propisima. Mi smo ponovili odgovore. Mogu samo da kažem da nijedan ugovor Vlade Srbije s Etihadom o stvaranju Er Srbije nije u suprotnosti sa Sporazumom o otvorenom nebu (ECAA), uključujući i ugovor o korporativnom upravljanju. Na tim ugovorima radili su vrhunski advokati iz Londona i oni ne bi napravili bilo kakav previd. U tom smislu smo spokojni - kaže za Siniša Mali, glavni pregovarač u osnivanju Er Srbije i ekonomski savetnik budućeg predsednika vlade Aleksandra Vučića.
Ugovor "za koji dan"Siniša Mali je objavio i da se Etihad saglasio sa objavljivanjem osnivačkog ugovora Er Srbije. |
Ovaj kompleksan postupak ima za cilj da utvrdi da li je Etihad kompanija koja zapravo upravlja, odnosno ima efektivnu kontrolu nad aviokompanijama u Evropi čije je udele kupio. Kompanija iz Abu Dabija ima 30 odsto suvlasništva u Er Berlinu i želi da poveća udeo na 49 odsto, koliko sada ima i u Er Srbija, a što predstavlja zakonski maksimum za kompanije koje dolaze iz država koje nisu potpisnice ECAA.
Pored liste pitanja za vlade u Berlinu, Bernu i Beogradu, iz Brisela je poslato upozorenje i vladi Italije u pogledu najavljene investicije Etihada u posrnulog italijanskog avioprevoznika.
"Vesti" saznaju iz dobro obaveštenih izvora da je, između ostalog, očigledno da je i sama Evropska komisija pod lobističkim pritiskom Lufthanze čiji čelnici ne kriju da se protive prodoru emiratske kompanije u Evropi.
Pročitajte još:* Er Srbija proterana sa "Ataturka" |
Reč je o velikoj strateškoj borbi, pa je tako u decembru prošle godine Kristof Franc, šef uprave Lufthanze povodom najave da bi Etihad mogao da kupi udeo Alitalije doslovno rekao:
- Alitalija ne bi trebalo da bude prodata šeicima. Ako se to desi, oni će od te kompanije napraviti samo šatl servis prema Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Ako italijanska vlada želi da spasi Alitaliju, onda mora da raskine sporazume s Emirejtsom jer će oni tu zemlju iskoristiti samo kao tranzitnu tačku prema Americi.
Er Srbija se stoga našla igrom slučaja u centru sudara velikih evropskih i bliskoistočnih aviokompanija i ostaje da se vidi kakvu će odluku doneti u Briselu.
Otvoreni Budimpešta i SofijaEr Srbija otvorila je nove linije i to prema Budimpešti i Sofiji, čime je dodatno ojačana regionalna mreža uz Skoplje, Sarajevo, Podgoricu, Tivat, Banjaluku, te Ljubljanu i Bukurešt. |