Er Srbija ostaje bez linija?
Prava namera arapskog Etihada u formiranju Er Srbije jeste da se domogne saobraćajnih prava odlazećeg Jata, smatraju vazduhoplovni stručnjaci koje su "Vesti" konsultovale.
Najveća vrednost Jata nisu ni avioni, ni zgrade, već slotovi, odnosno rezervisana vremena poletanja na aerodromima. Na tu činjenicu ukazao je Sindikat saobraćajnih pilota Srbije još 8. februara 2011. kada se za posao sa Etihadom nije znalo. Piloti su tada, između ostalog, napisali:
"Pojedine slotove imamo već više od 50 godina, a oni su odskora postali predmet trgovine u svetu. Oni će tek dobijati na vrednosti s obzirom na porast saobraćaja i nove evropske regulative koje će proizvesti dejstvo od 1. januara 2014. Za sada su na berzi slotovi u Americi i na aerodromu Hitrou u Londonu. Američki slotovi toliko vrede da je čak jedna emiratska kompanija nudila kupovinu flote Jatu za predavanje prava korišćenja na letenje. Samo slot za aerodrom London Hitrou vredi 40 miliona evra! Od 2014. vrednovaće se i slotovi za Amsterdam, Diseldorf, Frankfurt i Pariz. Procenjuje se da ukupna vrednost slotova iznosi između 250 i 300 miliona evra. Ova prava ne mogu se preneti na novu kompaniju."
Za aranžman Srbije s Etihadom zainteresovala se i Evropska unija koja ima ozbiljne sumnje, tolike da bi Er Srbija mogla da ostane bez prava letenja u zemlje EU od 1. januara 2014.
O ovome je Evropska komisija obavestila srpski Direktorat za civilno vazduhoplovstvo navodeći da Srbija prikriva da je zapravo pravi vlasnik Er Srbije u potpunosti Etihad, iako država na papiru ima 51 odsto udela, a takav aranžman je suprotan Sporazumu o otvorenom nebu Evrope.
Ovaj sporazum podrazumeva da većinski vlasnik aviokompanije ne sme biti pravno lice koje stiže iz zemlje koja nije potpisnik sporazuma, što je slučaj s Etihadom koji formalno jeste manjinski vlasnik, ali u jednom od ugovora koje Vlada skriva od javnosti definisano je i da je upravljanje Er Srbijom u narednih pet godina prepušteno poslovodstvu koje delegira Etihad. Ako Brisel proceni da je Beograd pogazio sporazum, Er Srbija bi automatski izgubila sve slotove u Evropi. To ne znači da avioni ne bi više leteli, već bi morali da traže pojedinačne dozvole za određene zemlje.
Pored Vlade koja krije ugovore, ćuti i poslovodstvo Er Srbije.
U Beograd je hitno doputovao i Džejms Hogan, predsednik uprave Etihada, s namerom da lično pokuša da raspetlja problem. Jedini iz vlasti koji se oglasio, a uključen je u aranžman s Etihadom od prvog dana, jeste Siniša Mali, ekonomski savetnik vicepremijera Aleksandra Vučića. On je rekao da "nije tajna da postoji veliki broj nezadovoljnih što se pokreće Er Srbija". Potvrdio je da je Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo stigao dopis iz EU, i to od generalnog direktorata za mobilnost i transport, u kojem se navodi da nova kompanija može da izgubi licencu za otvoreno nebo zbog prepuštanja upravljanja kompanijom stranoj državi.
- Er Srbija ostaje u većinskom vlasništvu Srbije, a Vlada ima većinu i u Upravnom odboru. Pored toga, upravo je Vlada Srbije predložila Upravnom odboru Er Srbije da generalni direktor bude Dane Kondić i ne postoji nijedna tačka u kojoj Srbija krši ratifikovani Sporazum o otvorenom nebu - naveo je Mali.
Komisija je o ovom problemu prvi put obavestila DCV još 2011. kada je pripreman međunarodni tender za prodaju Jata. Tada je precizirano da bi Jat dospeo u prekršaj ECAA sporazuma "najkasnije na kraju drugog prelaznog perioda, kada bi njegova licenca morala da bude povučena".
Da li će problem biti prevaziđen, ostaje da se vidi. U međuvremenu, Vlada i dalje ne objavljuje zaključene ugovore, iako je na to zakonom obavezana.
Unosna trgovina slotovima
|