"Šeik je garancija uspeha Er Srbije"
Nemoćna da se iščupa sama iz strašnih ekonomskih problema, u situaciji kad velikih investicija nema iz EU i SAD, Srbija je dobila šansu da sa neočekivanim partnerom podigne svoju ekonomiju. Za mnoge je bilo iznenađenje to što je vicepremijer Aleksandar Vučić posle samo nekoliko sati razgovora sa šeikom Mohamedom bin Zajedom el Nahjanom postao čak i prijatelj s moćnim princom Abu Dabija. A onda je krenula agresivna kampanja privlačenja novca iz bogate države Persijskog zaliva.
- Ja vodim sve te projekte - kaže u razgovoru za "Vesti" Siniša Mali, ekonomski savetnik vicepremijera.
Šta se dogodilo da je Srbija odjednom postala tako simpatična Emiratima te su baš nas odabrali za ulaganje silnog novca?
- Kada su zajednički prijatelji Aleksandra Vučića i šeika Mohameda organizovali prvi sastanak, za tih nekoliko sati njih dvojica su se odlično razumeli, sprijateljili i dogovorili saradnju. Znate, danas novca za velike investicije u svetu imaju samo tri države, Kina, Emirati i Rusija.
Formiranje Er Srbije je dakle krenulo političkom inicijativom. Da li je tu i prava ekonomska računica?
- Ne bi Džejms Hogan (predsednik uprave Etihada, prim. aut.) niti sam Etihad krenuo u posao za koji ne veruju da će uspeti. Pre bi neko svom partneru pozajmio pare da se problem reši i ne bi se uvlačio u posao u koji ne veruje. Strategija Etihada jeste da se širi kroz kupovinu udela u drugim kompanijama i tako stvara svoju alijansu, izvan onih tradicionalnih. Oni su suvlasnici u Virdžin Australija, indijskom Džet ervejzu, Er Berlinu i Er Lingusu, te Er Srbiji i švajcarskom Darvinu, a upravo pregovaraju s još nekoliko kompanija.
Do Amerike preko BerlinaHoćemo li poleteti preko Atlantika do kraja godine, kako je to Vučić najavio? |
Mnogim ljudima nije jasno zbog čega sada imamo kombinovani sistem nove flote Er Srbije, pa je deo aviona u srpskom, a deo u registru UAE?
- Svi avioni će biti u srpskom registru. Postoje procedure u UAE i kod nas koje moraju da se ispoštuju kod uvođenja vazduhoplova u registar, ali će do kompletiranja ove privremene flote, svi avioni biti u srpskom registru do kraja marta.
Kako sada ide Er Srbiji?
- Ide naizgled lošije nego ranije, ali je to sasvim normalno jer je kompanija imala ogromne troškove, od obnove flote, školovanja pilota i kabinskog osoblja, rebrendiranja, pa do otvaranja novih linija koje tek treba da privuku putnike. Na to smo računali i to će se brzo promeniti.
Zašto su ugovori o osnivanju Er Srbije tajni?
- Ugovori koje Etihad pravi, kao i druge velike kompanije imaju klauzulu poverljivosti.
Ali naša država je dužna da radi transparentno.
- Da bi se poslednji iz serije sporazuma zaključili bio je potreban finansijski izveštaj zaključno sa 31. decembrom 2013, odnosno da Etihad krene od 1. januara da vodi Er Srbiju u svojim poslovnim knjigama. Do kraja meseca ćemo potpisati i ta poslednja dokumenta i ugovor će biti objavljen.
Milijarda za avioneU Dubaiju je u novembru objavljeno da Er Srbija kupuje 10 aviona nove generacije, A-320 neo, koji stižu 2018. i navodno koštaju milijardu dolara. Kupuje li ih Er Srbija ili Etihad? |