Kacin: Srbija 2022. u EU. Realno
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je da bi moglo biti realno očekivanje da Srbija postane članica Evropske unije 2022. godine, ali da to pre svega zavisi od tempa sprovođenja reformi.
"Puko članstvo u EU donosi mnoge prednosti i olakšice, ali poenta procesa pregovora je upravo u reformama koje će od Srbije napraviti stabilnu i otvorenu demokratiju sa brzim ekonomskim razvojem. Sam čin ulaska u EU to ne može doneti i zato smatram da je debata o datumu konačnog ulaska Srbije u Evropsku uniju pomalo bespredmetna", rekao je Kacin u intervjuu za Dojče vele.
U danas obajvljenom intervju Kacin je ocenio da je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora "unutrašnja stvar" Srbije i da je jedino što je relevantno za Evropsku uniju da se "tempo reformi ne uspori".
Na pitanje da li ga brine to što je zaustavljeno donošenje četiri reformska zakona u oblasti privrede koje je predložio bivši ministar Saša Radulović, Kacin je podsetio da izveštaj koji je usvojen u januaru u Evropskom parlamentu "poziva na strukturne reforme srpske ekonomije koje već mnogo kasne".
"Nije na meni da podržim bilo koje konkretno zakonsko rešenje, ali ono što je izvesno jeste da će način na koji funkcionišu tržište rada i javna preduzeća... morati da se menja da bi se srpska ekonomija pripremila za tržišnu utakmicu unutar EU", rekao je Kacin naglasivši da su pored vladavine prava, ekonomske reforme najvažnije reforme tokom pregovora o članstvu u EU.
Na pitanje kako će se održavanje izbora u Srbiji, na Kosovu, ali i EU odraziti na dijalog Beograda i Prištine, Kacin je rekao da su (premijeri Srbje Ivica) "Dačih i (Kosova Hašim) Tači utrli put novim vladama u Srbiji i na Kosovu, ostali oni na svojim pozicijama ili ne" jer "trenutno samo manje političke partije u Srbiji i na
Kosovu ne podržavaju dijalog i nastavak normalizacije odnosa".
"Ukratko, dijalog će se nastaviti i pored implementacije Aprilskog sporazuma, teme će biti i pitanje nestalih, imovine i statusa SPC, ali nadam se i pitanje ekonomske saradnje i mogućih infrastrukturnih projekata. Srbija i Kosovo polako shvataju da treba da budu partneri u procesu evropskih integracija, a ne sukobljene strane koje treba da 'izvuku' što više jedna od druge", dodao je.
Povodom zahteva da se Srbiji, kao preduslov za napredak u pregovorima o članstvu u EU, postavi otkrivanje političke pozadine ubistva Zorana Đinđića kao i ranijeg zahteva za reviziju 24 slučaja spornih privatizacija Kacin je rekao da je "rešavanje tih pitanja upravo u interesu Srbije i njenih građana".
"Ekonomski oporavak i normalan evropski život dolazi samo uz vladavinu prava koja neće biti čvrsto uspostavljena u Srbiji dok god se ovi najkrupniji slučajevi neuspeha institucija ne reše. To mora biti dovoljna motivacija za rad na tim pitanjima i ja sam uveren da Srbija ima snage za to", rekao je Kacin za Dojče vele.