SSSS: Štrajkovalo pola miliona radnika u Srbiji
Više od 530.000 radnika u Srbiji učestvovalo je danas u jednočasovnom štrajku upozorenja od 11.00 do 12.00, protiv predloga Zakona o radu, a sindikati su ocenili da nikada nisu bili tako ujedinjeni.
Štrajk su organizovali Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i Ujedinjeni granski sindikat (UGS) Nezavisnost u javnim preduzećima u kojima imaju članstvo, a neki od sindikata koji su im se pridružili su nezavisni sindikat policije, sindikat poljoprivrede, tehnike i duvanske industrije, sindikat hemije i nemetala, sindikat metalaca, sindikat industrije, energije i rudarstva.
Predsednik SSSS LJubiša Orbović rekao je na konferenciji za novinare da je štrajk održan u 90 odsto preduzeća u Srbiji, u kojima je zaposleno 950.000 ljudi, a na protestima je učestvovalo 530.000 radnika, dok su ostali bili u procesima proizvodnje.
"Zahvalio bih se (minstru privrede Saši) Raduloviću ujedinitelju, ovakav uspeh nije postigao nijedan ministar u istoriji Srbije", rekao je Orbović.
Prema njegovim rečima protest je imao veliki ođek i u regionu, ističući da su dobili podršku svih sindikata iz bivših jugoslovenskih republika, koji smatraju da će Zakon o radu koji bude usvojen u Srbiji, biti usvojen i u ostalim zemljama regiona. Orbović je dodao da danas nisu štrajkovala samo javna preduzeća u Srbiji, već su im se pridružila i preduzeća u privatnom sektoru.
Kako je dodao, u nekim gradovima Srbije, štrajkači su izašli i na ulice i trgove, izražavajući svoje nezadoivoljstvo, iako to nije bila ideja organizatora. Predsednik UGS Nezavisnost Branislav Čanak istakao je da je bilo blagih i oštrih pritisaka na radnike da ne učestvuju u štrajku, navodeći da su pojedini poslodavci tvrdili kako ne postoje uslovi za štrajk jer je zakon povučen.
Čanak je kao primer "divljeg pritiska" na radnike naveo današnje "maltretiranje radnika" od strane inspekcije rada u medijskoj kući ''Mađar so''.
"Danas je tamo banula inspekcija rada, ispitivajući sindikate što su se okupili, tražili pečat, inspektor rada ima pravo da utvrdi samo da li je štrajk po zakonu i ništa više, a ne da proverava uplate isplate, kada je osnovan sindikat i broj članova, to je samo
šikaniranje", ocenio je Čanak.
Potpredsednik UGS Nezavisnost Aleksandar Titović naveo je još jedan primer oštrog pritiska na radnike u Pošti Srbije, navodeći da je Pošta dobila saopštenje iz ministarstva privrede da se za vreme štrajka mora poštovati minimum procesa rada, ali da to tumačenje nije bilo u skladu sa zakonom, dodajući da su poslodavci pretili
radnicima da će dobiti otkaz ukoliko ne ispoštuju minimum procesa rada, ali su radnici ipak pokazali jedinstvo i učestvovali u štrajku.
Štrajku upozorenja pridružile su se kompanije PKB, Imlek, Frikom, Knjaz Miloš, Babmi, Danubius, Fijat i druge. I 90 odsto zdravstvenih ustanova u Srbiji podržalo je štrajk upozorenja, kao i 105 preduzeća iz oblasti hemije i nemetala Srbije. Sindikati su se složili u zahtevima da ministar privrede Saša Radulović treba da ponudi ostavku ili da bude smenjen.
Oni očekuju da će se u narednom periodu formirati radna grupa, kada će se raditi na donošenju novog Zakona o radu.