Vučić između čekića i nakovnja
Dok se lider najveće vladajuće stranke i prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić još premišlja hoće li dati ili ne zeleno svetlo za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, nemački ambasador u Srbiji Hajnc Vilhelm je načisto sa tim da izbori ne bi bili blagonaklono prihvaćeni u Berlinu.
- Ne verujem da bi to u Nemačkoj i drugim evropskim zemljama bilo prihvaćeno sa mnogo entuzijazma, jer otvarate pregovore, a potom, pet nedelja kasnije, održavaju se novi izbori, što znači da gubite vreme - upozorio je Vilhelm.
Energija bi u slučaju izbora bila usmerena na predizbornu kampanju i formiranje nove vlade, dok bi pristupni pregovori i dijalog s Prištinom bili u zastoju, a Srbija nema vremena za gubljenje, objašnjava nemački diplomata koje to poslove Beograd prethodno mora da pozavršava.
Prvo predaja KosovaGradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović jedan je od retkih domaćih političara koji veruju da na proleće neće biti vanrednih parlamentarnih izbora. Svoju procenu bazira upravo na pritiscima i očekivanjima Zapada da sadašnji srpski režim završi predaju Kosova. |
Posle ovako precizno izrečenog stava Berlina postaje jasnije zašto se lider SNS-a tako dugo dvoumi da li da raspiše izbore, uprkos tome što istraživanja javnog mnjenja pokazuju kako bi naprednjaci mogli na proleće da osvoje i apsolutnu vlast. Vučić je tako izložen pritiscima stranih centara moći, ali istovremeno i unutrašnjim očekivanjima članova svoje stranke koja je dosegla neviđeno uporište u biračkom telu, a koje svakako neće moći dugo da potraje.
Analitičar Dragomir Anđelković je saglasan sa stavom da se lider SNS-a nalazi u nezavidnoj poziciji - ako raspiše izbore pokajaće se, ako ih ne raspiše pokajaće se.
- Vučić se nalazi između čekića i nakovnja. Postoji realna potreba za izborima i to ne samo zbog unutrašnjopartijskih razloga, a opet dobijaju se jasni signali da ih Berlin smatra gubitkom vremena. Meni se čini da izbori treba da budu raspisani za proleće, jer ćemo u suprotnom imati nestabilnost u državi. Jedino ukoliko toliko bude snažan zapadni pritisak, ima smisla razmisliti. Mada, meni deluje da je prošlo to vreme kada pritisak može biti toliko snažan da može da nanese realnu štetu - procenjuje Anđelković.
Prvi čovek Kragujevca Veroljub Stevanović, međutim, jasno vidi u čemu bi bila naneta šteta, pre svega SNS, ukoliko Vučić ne posluša Berlin.
- Realno, ako izbori budu sada pobediće naprednjaci. Narod još ne razume, jer mu se servira sve i svašta, od hapšenja do šarenih laža i ostalog. Ako izbori budu na jesen, nigde ih neće biti, jer predstoji strašna kriza, a ova godina će biti izuzetno teška - kaže lider Zajedno za Šumadiju.
Anđelković, međutim, misli da nije realno da za tako kratko vreme dođe do drastičnog pada rejtinga naprednjaka.
- Za naprednjake nije pitanje da li će sada ili za šest meseci biti izbori, ali niko ne garantuje da pritisaka sa Zapada neće biti i u naredne dve-tri godine - dodaje Anđelković.
Još nije spremanDo sredine sledeće nedelje SNS na stranačkim organima treba konačno da prelomi da li će raskinuti sadašnju vladajuću koaliciju i krenuti u predizbornu trku za novu, još veću koncentraciju sopstvene moći u državi. Iako su članovi Predsedništva SNS-a listom za prevremene izbore, a brojno članstvo još više jer se nada novim pozicijama i sinakurama, čeka se samo lider stranke da ih aminuje. Vučić je, međutim, pre par dana izjavio da mu je to najteže pitanje, jer se "bavimo svim drugim državnim problemima". |