Dok traje kosovski problem, pritisci na Srpsku biće "prigušeni"
Profesor na beogradskom Fakultetu političkih nauka i analitičar Predrag Simić upozorava da će i u 2014. godini Kosovo i dalje biti glavna tema, kao i da će na Republiku Srpsku biti nastavljeni "prigušeni" pritisci dok god bude trajalo kosovsko pitanje.
Kosovo i dalje u centru pažnje
"U ovom trenutku Zapad vidi Kosovo kao glavni okidač mogućih novih sukoba na Balkanu", rekao je Simić u intervjuu Srni i ocenio da u BiH nema sukoba još od Dejtona, pa zbog toga nema ni povoda za neke pritiske spolja.
Ali, kaže on, ako se Kosovo završi, onda će tu, verovatno, biti onih koji će tražiti da se situacija u dejtonskoj BiH promeni, da se promeni dejtonski ustav i da se BiH konstituiše kao zemlja koja će moći da krene u evropske i evroatlantske integracije.
On ocenjuje da će posebne teme u ovoj godini biti Kosovo, obeležavanje Prvog svetskog rata i početak procesa po međusobnim tužbama za genocid Hrvatske i Srbije.
Prema njegovim rečima, Kosovo će i dalje biti na naslovnim stranama, jer ni potpisivanje Briselskog sporazuma, ni održavanje kosovskih lokalnih izbora, kao ni dobijanje datuma početka pregovora Srbije sa EU nisu dovoljni da se problemi reše.
Tužbe za genocid besmislene
Simić smatra da su međusobne tužbe za genocid Hrvatske i Srbije - besmislene, pogotovo posle poznate presude Međunarodnog suda u predmetu "BiH protiv SR Jugoslavije, odnosno Srbije", kojom je odbačena tužba.
On ocenjuje da bi to, u uslovima zaoštrenog nacionalizma u Hrvatskoj, koji se može proširiti na ceo region, moglo da predstavlja pretnju - ne oružanih sukoba, nego novih zapleta na Balkanu.
Sumirajući prošlu godinu, Simić je istakao da je najbolje što se dogodilo Srbiji - to što je dobila datum za početak pregovora o pristupanju EU, bez obzira na to što je Unija manje privlačna nego ikada. Najgore što se desilo Srbiji u 2013, smatra Simić, jeste ekonomska situacija i ekonomska kriza, koja dostiže vrhunac.
Što se tiče obeležavanja 100 godina od početka Prvog svetskog rata, Simić ističe da to nije samo stvar istorije i navodi da u ovom trenutku na Zapadu vlada pesimizam i strah da se istorija može ponoviti.