Srbiju čekaju nove ucene
Profesor na Fakultetu političkih nauka i nekadašnji ambasador Srbije u Francuskoj, Predrag Simić ocenjuje za "Vesti" da će Srbija na putu ka Evropskoj uniji morati da promeni strategiju o "četiri stuba" spoljne politike, ali i da će ključ uspešnosti priključenja EU zavisiti isključivo od stepena oporavka privrede.
- Sa početkom pregovora, u spoljnoj politici Srbije problem nije toliko ni u vojnoj neutralnosti, ni u ugovorima o slobodnoj trgovini sa CEFTA i Rusijom, ni u Južnom toku i kineskim i arapskim kreditima, koliko u strategiji "četiri stuba" na kojoj je do sada građena podrška birača.
Na šta konkretno mislite?
- Nije potrebno biti rusofil da bi se zaključilo da će Srbija do kraja pregovora sa EU
U paketu i Kosovo
|
morati da "dovede u red" još mnogo toga u odnosima sa Rusijom, Kinom i ostalim zemljama i da počne da glasa u UN u skladu s politikom EU.
Šta je za Srbiju prioritet?
- Najviše političke odlučnosti i povoljnih međunarodnih okolnosti biće potrebno da se srpska privreda, uhvaćena u klopku nedovršene tranzicije i udara ekonomske krize koja je u Srbiju došla upravo iz Unije, dovede do stanja u kome će moći da preživi konkurenciju evropskog tržišta. Zbog toga su u pravu i srpski evroskeptici koji su odluku o početku pregovora Srbije sa EU doživeli tek kao jedan korak na dugom i neizvesnom putu.
Insistirate na ekonomiji, zašto?
- Odluka o početku pregovora neće promeniti tešku ekonomsku situaciju u zemlji, i na samom putu ka EU je previše prepreka. EU je danas zaokupljena višegodišnjim političkim i ekonomskim krizama, evropske kase su ispražnjene i evropski birači nisu spremni za nove članice, pogotovu ne za one u kojima vide novu Grčku, Portugalu ili Španiju.
Možemo li i tu očekivati pritiske ili ucene?
- Evropski komesar za energiju, Ginter Etinger je već upozorio da će Srbija morati da ugovor o Južnom toku dovede u sklad sa evropskim propisima ako ne želi probleme u pregovorima sa EU.
I šta još?
- Srbija će u red morati dovede i druga pitanja, počev od tužbi i razgraničenja sa Hrvatskom, problema sa susedima do pitanja u odnosima sa članicama Unije za koje još uvek ne zna da ih ima.
Koliko je realno da Evropa tu pomogne?
- Vlasti i u Zagrebu i u Beogradu znaju da su te tužbe besmislene, ali se ne usuđuju da ih povuku u strahu od birača. Iz istih razloga ni problem razgraničenja dve zemlje nije nepromostiv jer se uz pomoć Brisela mogu naći rešenja kakva nisu retkost u EU.