Vulin: Poglavlje 35 nije zamena za dijalog s Kosovom
Timovi Srbije i Evropske komisije su danas u Briselu završili "skrining" - analitički pregled Poglavlja 35 pretpristuponih pregovora Srbija-Evropska unija, u kojem će se pratiti šta je urađeno i šta još treba učiniti u sprovođenju dogovora i u daljem dijalogu Beograd-Priština.
To je danas izjavio šef tima Srbije, ministar zadužen za Kosovo, Aleksandar Vulin i istakao da je srpska strana iznela svoje viđenje Poglavlja 35 koje ne može zameniti dijalog Beograd-Priština, niti rešavati statusna pitanja Kosova.
Vulin je podvukao da Poglavlje 35 nije okvir u kojem će se rešavati bilo kakva statusna pitanja Kosova i izneo da u tom pogledu nema pritisaka na srpsku stranu. U okviru tog poglavlja, kako je naveo, samo se prate tok i rezultati tog procesa, a ne mogu se otvarati nove teme.
Vulin je ukazao da je važno to što su predstavnici Evropske komisije potpuno razumeli da, bez obzira na to što se ovde dogovore predstavnici Komisije i Srbije i što za to preuzmu obaveze, na sve to itekako može da utiče i Priština, i to i činjenjem, i nečinjenjem.
Vulin je objasnio da bi srpska strana želela da pregovori o poglavlju počnu već idućih meseci i rekao da je srpski tim danas izložio kako vidi postupak uređivanja odnosa Beograda s Prištinom, izložio je i ono što je do sada urađeno, a predstavljeni su i planovi. Ali, kako je dodao, "govorili smo danas o policiji, ustanovili šta je urađeno i šta bi još trebalo biti urađeno u skladu s Briselskim sporazumom(Beograd-Priština)... koji je suština poglavlja 35 i njegovo sprovođenje".
"A u onoj meri u kojoj se dalje bude vodio dijalog na političkom nivou i usvoje zaključci, zaključi će postajati deo Poglavlja 35 i onda ćemo se baviti njihovim rešavanjem", istakao je ministar.
Vulin je objasnio da u Poglavlju 35 ne postoje uslovi koji bi određivali da se, kada se nešto uradi, onda prelazi na drugo pitanje, a nije ni tačnije predviđeno kada se to poglavlje otvara.
Predstavnici Evropske komisije su, napomenuo je on, danas "jednostavno izneli kako vide dosadašnji proces primene" dogovorenog iz Sporazuma Beograd-Priština.
Srpski tim je predočio kako Beograd to vidi i, kako je naglasio Vulin, "važno je to što su predstavnici Evropske komisije potpuno razumeli da, bez obzira na to što se ovde dogovore predstavnici Komisije i Srbije, na to što se mi dogovorimo i preuzmemo obaveze, itekako može da utiče i Priština - kako svojim činjenjem, tako i svojim nečinjenjem".
"Shodno tome se mora voditi računa da ono što radimo, može biti ometano i s neke druge strane", primetio je on.
Miloš Đurić, savetnik predsednika Tomislava Nikolića, kratko je objasnio da je povoljno to što u razgovorima s predstavnicima Evropske komisije nema teškoća i stalnih prepreka koje u dijalogu čini Priština.
Đurić je ponovio da je ključno to što pregovori o Poglavlju 35 neće postati zamena za Briselski dijalog Beograda i Prištine.