Utorak 26. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 03.12.2013.
15:34
RTS A

Građani mogu da tuže spore sudije

Građani koji smatraju da njihov postupak pred sudom traje predugo, od Nove godine moći će da tuže sud. U Ministarstvu pravde očekuju da će to rasteretiti Ustavni sud.

Građani će moći da dobiju odštetu ako je sudija kriv za dug proces
 

Stručnjaci su podeljeni - dok sudije strepe od još veće opterećenosti dodatnim procesima, pravnici kažu da je potez zakonodavca dobar, ali da nije dovoljan. Do oktobra ove godine Ustavni sud je 675 puta utvrdio da je povređeno pravo na suđenje u razumnom roku, a tokom 2012. ukupno u 574 predmeta.

Predugo trajanje procesa, po čemu je srpsko pravosuđe postalo prepoznatljivo, moglo bi donekle da se reši. Izmenama zakona predviđeno je da sud više nadležnosti, na zahtev građana, odlučuje o povredi prava pred nižim sudovima.

Državni sekretar Ministarstva pravde i državne uprave Danilo Nikolić smatra da će to biti dobar antibiotik za rešavanje starih predmeta, odnosno efikasnost rada suda.

"Tako ćemo izbeći činjenicu da sudija završi 250-300 predmeta godišnje, ali istovremeno ima jedno 10, 50 ili 100 predmeta koji su stari preko pet godina, neki i 10, ali, nažalost, njih ne rešava jer su oni teški", kaže Nikolić.

Osim što će se utvrđivati da li suđenje traje duže nego što bi trebalo, ukoliko stranka zatraži, sud je dužan i da utvrdi naknadu štete za povredu tog prava. Šteta će se isplaćivati u roku od tri meseca, iz budžeta sudova, kojim raspolaže Visoki savet sudstva.

"To će za državu biti izuzetno skupo, opteretiće sudove većim brojem predmeta, za upravo toliko koliko će se građani obraćati, a mi znamo da građani kod nas imaju takav mentalitet da vole da se obraćaju sudu, a stanje stvari se suštinski neće poboljšati", kaže Dragana Boljević iz Društva sudija Srbije.

Korak u pravom smeru - dobar ali nedovoljan, smatraju stručnjaci. Napominju i da za preduge procese nisu uvek krive sudije. Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Milan Škulić ističe da pravosuđe nije mehanizam koji je izolovan, on postoji u društvu, pa pravosuđe, sudovi i tužilaštva ne mogu raditi sami, bez drugih organa kao što je policija.

"Drugo, mnogo je važna neka opšta kultura, kao i svest o značaju postupka i poštovanju države i njenom pravosudnom sistemu", navodi Škulić.

U slučaju da sud utvrdi da je pravo na suđenje u razumnom roku namerno povredio sudija, Ministarstvo pravde će, preko republičkog pravobranioca, moći da traži naknadu štete od tog sudije.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online