"Nije samo Artemije imao dvorac"
Podizanje optužnice zbog zloupotreba pri obnovi manastira na Kosovu prilika je da se odgovori na mnoga pitanja o crkvi, kaže analitičar Mirko Đorđević za b92.net.
Istraga o slučaju, pokrenutom pre skoro četiri godine, po krivičnoj prijavi SPC, završena je u julu, a Više tužilaštvo je podiglo optužnicu. Njom su obuhvaćeni bivši episkop raško-prizrenski Artemije, raščinjeni sveštenik Simeon Vilovski i direktor Eparhijskog centra "Rade Neimar” Predrag Subotički i predstavnik nadzornog organa Jelena Šubarević iz Niša.
Pročitajte još: Podignuta optužnica protiv Artemija |
Optužnica se zasniva na nalazu veštaka koji su utvrdili da radovi obavljeni na rekonstrukciji 17 verskih objekata SPC vrede oko milion evra, a da su plaćeni dvaput više. TV B92 je prva pokrenula priču o mogućim zloupotrebama vladike Artemija, koji je u međuvremenu raščinjen.
"Crkva dobija subvencije od države, pri čemu se izričito tvrdi u crkvi da država nema prava da kontroliše dotok i odliv sredstava. To je jednom moralo da se otvori i mislim da će ova optužnica da odgovori na ta pitanja", kaže Mirko Đorđević, verski analitičar.
Optuženi se terete da su zloupotrebili položaj odgovornog lica u vezi s raspolaganjem novcem za obnovu manastira na Kosovu u periodu od 2004. do 2009. godine.
Raščinjeni vladika, sada monah Artemije, nije prihvatio odluke Sinoda, a čak je osnovao i svoju crkvu u šumadijskom selu Ljuljak, gde služi liturgije.
Pročitajte sve što smo pisali o vladici Artemiju OVDE |
"Menja se nešto i dodao bih da je vreme da se promeni, jer nije on jedini vladika bio koji ima dvorac, poslugu, vozni park...menja se jer je izgleda stvar dobila katastrofalne razmere. Vladike žive u dvorcima, karitativna delatnost je na nultom stepenu", kaže Đorđević.
Svi optuženi su u istrazi odbacili optužbe, jedino je Vilovski nedostupan domaćem pravosuđu od 2010. godine, kad je uhapšen u Grčkoj. Ta zemlja je odbila da ga izruči Srbiji.
Protiv Vilovskog i Subotičkog već je podignuta optužnica, koja ih tereti za zloupotrebe novca za obnovu verskih objekata na Kosovu od 2004. do 2009. godine i neosnovanu naplatu ukupno oko 350.000 evra iz eparhijske blagajne, za šta je suđenje u toku.