Milunka Savić konačno u Aleji velikana
Posmrtni ostaci ratne veteranke Milunke Savić pohranjeni su danas u Aleji velikana u Beogradu, 40 godina nakon njene smrti, uz prisustvo državnog vrha Srbije, članova porodice i više od stotinu građana.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić istakao je u svom govoru da je Savićeva bila "jedinstvena pojava, ne samo u istoriji Srbije, već i u istoriji čovečanstva".
Milunka Savić borila se kao dobrovoljac u sprksoj vojsci u balkanskim i Prvom svetskom ratu. Ona je najodlikovanija žena u istoriji ratovanja, dvostruka dobitnica "Legije časti", ordena Karađorđeve zvezde i jedina žena nosilac francuskog ordena "Ratni krst sa zlatnom palmom". Prozvana "srpskom Jovankom Orleankom", tokom službe je ranjavana devet puta. Umrla je 1973. godine u 84. godini u Beogradu.
Parastos je pred crkvom Svetog Nikole na Novom groblju služio patrijarh sprski Irinej koji je kazao da je "herojstvo Milunke Savić jedinstveno u našem svetu i vremenu".
"Nije mislila na svoj život, nego na svoju otadžbinu. Slavna Milunka žrtvovla je sebe bez ostatka i dočekala slobodu Srbije i srpskog naroda", kazao je patrijarh Irinej.
Ceremoniji prenosa posmrtnih ostataka prisustvovali su ministar odbrane Nebojša Rodić,načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar i više ministara u aktuelnoj vladi. Milunkin unuk Dejan Stankov kazao je da je dobro zbog budućih generacija da znaju šta je njegova baba radila, čime se bavila i kroz šta je prošla.
"Ona mi nije pričala puno, ali to što je pričala zvučalo je kao izmišljeno. Bio sam klinac i nisam verovao u to", rekao je on.
Kovčeg Milunke Savić položen je u grob u Aleji velikana uz sve vojne počasti i pesmu "Tamo daleko" koju je izveo orkestar Vojske Srbije, nakon čega su vence položili predsednik Nikolić, ministar Antić u ime Vlade Srbije, članovi porodice i brojni drugi zvaničnici.
Ceremoniji su prisustvovali predstavnici ambasada i vojni zvaničnici 19 stranih država među kojima su Velika Britanija, Francuska, Italija, SAD, Alžir, Tunis i Maroko, a u njihovo ime venac je položio ambasador Palestine Muhamed Nabhan.