Radulović tera Vučićeve strance
Paralelno sa kampanjom vrha države na privlačenju stranih investicija, odigrava se sukob ministra privrede Saše Radulovića i Agencije za privlačenje stranih investicija i promociju izvoza SIEPA.
Radulović, koji je nedavno rekao da je priča o stranim investicijama "kapitalna budalaština", najavljuje gašenje te Agencije, a oni uzvraćaju da nad njima vrši mobing. Ministar udara krivičnom prijavom protiv direktora te agencije Božidara Laganina za nesavestan rad u službi.
Đelić: Bankrot na vidikuBivši ministar finansija Božidar Đelić rekao je da se Radulović ponaša kao da je u "ultraliberalnoj Vladi Čilea iz vremena dikatora Pinočea". |
SIEPA, formirana još u vreme pokojnog premijera Zorana Đinđića, poziva Vladu da reši njenu sudbinu i tvrdi da je Radulovićev institucionalizovani mobing isplivao u javnost pošto je su oni 9. oktobra uputili dopis premijeru i vicepremijeru o blokadi 22 investitora koje vrši Ministarstvo privrede. Radulović kaže da će njihove poslove raditi poseban sektor u Ministarstvu privrede koji će "koštati pet puta manje".
Ovo zamršeno klupko odnosa se kotrlja u momentu kada vicepremijer Aleksandar Vučić dovodi predstavnika nemačkog Mercedesa u posrnuli FAP, a predsednik Srbije Tomislav Nikolić idući po svetu vuče za rukav investitore. Jasno je samo da dva različita strateška opredeljenja u jednoj Vladi ne mogu da potraju i da će epilog ove bure u čaši vode ubrzo morati da bude poznat.
Dinkićevi traže objašnjenjeUjedinjeni regioni Srbije, stranka Mlađana Dinkića, zatražili su od Vlade da se izjasni da li su mere ministra privrede i njene. Portparol URS Marko Selaković kaže da je zahvaljujući SIEPA, 55.000 ljudi u Srbiji je dobilo posao, a Srbija u julu imala istorijski izvoz od preko milijardu dolara. |
Stručnjak za lobiranje, profesor Kostadin Pušara, uveren je da ovakva magla od politike, bez razmišljanja o posledicima, ne samo da neće privući inostrane investitore, već može imati dalekosežne posledice po srpsku ekonomiju.
- Čuli smo, bez naročitog obrazloženja, da Radulović ukida SIEPA, prisvaja njihov posao i stavlja pod kontrolu, praktično stvarajući paralelno telo Ministarstva finansija u Ministarstvu privrede. To autorstvo izašlo iz nekog kabineta zaslužuje velike kritike jer je izmišljeno i bez dugoročne procene - kaže Pušara za "Vesti".
On smatra da ministar Radulović ne može da se ponaša po sistemu "ja ću da vladam i dam novac kome ja odlučim", već da je neophodna javna rasprava.
- Strani investitori koji inače teško dolaze u Srbiju tek sada neće imati čime da budu privučeni. Uostalom, ne znam kako ih i privući kada im neko kaže da mu nisu potrebni - ukazuje Pušara.
Stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević, međutim ne veruje u loše namere ministra koji, kako kaže, pokušava da ukine sve što ne valja. SIEPA je, kaže on, imala dobru funkciju podsticanja izvoza, organizovanja zajmova i predstavljanja na sajmovima, ali i neke loše.
- Ne smemo plaćati ulagače kad nemamo para, a time i kvarimo utisak o svojoj državi, jer šaljemo poruku da drugi uslovi za investiranje nisu privlačni, pa zato dajemo novac investitoru da uloži - tumači on.