Srbi sa severa traže pomoć patrijarha: Vlast u Beogradu ucenjuje, preti...
Predsednik privremene skupštine AP Kosova i Metohije Slavko Stevanović obratio se patrijarhu Irineju sa molbom za prijem delegacije. U pismo u koje je "New press" imala uvid, Srbi sa severa traže pomoć jer, kako kažu, "vlast u Beogradu sprovodi akt otvorenog i bespravnog nasilja".
"Febrauara meseca prošle godine legalni i legitimni predstavnici četiri opštine sa severa Kosova i Metohije obratili su Vam se pismom u kojem je izneta zabrinutost za ostanak i opstanak srpskog naroda na svetoj srpskoj zemlji, nakon potpisivanja tzv. Briselskog sporazuma. Posebno je istaknuta važnost opstanka institucija države Srbije na severu Kosova i Metohije, kao jedinih legalnih i legitimnih i jedinih garanata opstanka srpskog naroda na severu pokrajine", piše u pismu.
"Nažalost, svedoci smo da se ovih dana na Kosovu i Metohiji od strane vlasti u Beogradu sprovodi akt otvorenog i bespravnog nasilja. Naime, krenulo se u primenu briselskog sporazuma bez njegove prethodne inkorporacije u pravni sistem Srbije i na taj način Srbija, korak po korak, kosovskometohijskim Albancima stvara državu Kosovo i uspostavlja granicu sa samom sobom".
"Dok Ustavni sud Republike Srbije ćuti i ne donosi odluke o oceni ustavnosti postignutih sporazuma, predsednica nepriznate države Kosovo raspisala je lokalne izbore u državi Kosovo, koji će se sprovesti po kosovskom zakonodavstvu. Kosovski izbori, za cilj ustvari, imaju da se rasformiraju institucije Republike Srbije, da se država Srbija povuče i odrekne svog suvereniteta nad Kosovom i Metohijom, da se formiraju institucije tzv. Republike Kosovo i prizna ustavno – pravni poredak ove separatističke tvorevine, odnosno da se ustavno – pravni poredak republike Srbije zameni ustavno – pravnim poretkom tzv. Republike Kosovo".
"Državno rukovodstvo izlazak na lokalne kosovske izbore opravdava, navodno, formiranjem tzv. Zajednice srpskih opština, ali Ustav Republike Srbije ne poznaje "Zajednicu srpskih opština", već taj termin poznaje tzv. briselski sporazum koji predstavlja svojevrstan udar na ustavno – pravni poredak Srbije, pa su iz tog razloga svi akti koje državna vlast u tom pravcu preduzima nelegalni, zabranjeni, podležu krivičnoj odgvornosti, a za građane Kosova i Metohije su neobavezujući.
"Da bi izbegli odgovornost za predaju Kosova, za odvajanje Kosova od Srbije, za stvaranje nove albanske nezavisne države na teritoriji Srbije, i da u istoriji budu zapisani kao izdajnici, državno rukovodstvo Srbije vrši svakodnevne pritiske, ucene, pretnje i druge nezakonite mere i pokušava da odgovornost prebaci na građane i rukovodstvo na severu Kosova i Metohije, i primorava ih da izađu na izbore druge države, države koju Srbija ne priznaje", stoji u pismu.