Patrijarh Irinej: Srbija se nada pomoći Rusije u očuvanju Kosova
Srbija će učiniti sve što je moguće da sačuva Kosovo i srpsko prisustvo u toj pokrajini, a s tim u vezi posebno se nada pomoći Rusije i Ruske pravoslavne crkve, poručio je patrijarh srpski Irinej.
Prema rečima patrijarha, Srbija se u ovom trenutku istrajno bori da sačuva Kosovo u sastavu zemlje pošto se ta teritorija "Srbiji neopravdano oduzima“.
- Činimo sve što je moguće da se suprotstavimo pritisku onih zemalja koje se tako nepravedno ponašaju prema nama, imajući u vidu priznanje Kosova. To je najveća nepravda koju su učinili ’ovozemaljski moćnici‘ i koja će imati izuzetno ozbiljne posledice za čitav svet. Mi i pored toga izražavamo nadu da će mnoge zemlje promeniti svoj stav. Ipak, posebno se uzdamo u Rusiju koja zauzima vodeće pozicije u svetu. Naše snage su male i veoma nam je potrebna pomoć bratske Rusije i Ruske pravoslavne crkve - rekao je patrijarh u intervjuu za Sputnjik.
On je podsetio da Srbiju i Rusiju objedinjavaju zajednička vera, istorija i kultura i da su vekovima odnosi dve zemlje uvek bili veoma bratski. U najtežim periodima srpske istorije, dodaje patrijarh Irinej, ruska država je uvek pružala pomoć Srbiji.
- I danas kada su mnoge države zauzele antirusku poziciju mi smo ostali na strani Rusije. To nam mnogi prebacuju - ne želim da pominjem o kome je reč. Ti ljudi na svaki način ometaju ulazak Srbije u EU nazivajući nas ’malom Rusijom‘. Mi nemamo ništa protiv tog imena, čak nam je i drago što nas tako zovu - dodao je poglavar SPC.
Na pitanje o položaju Srba na KiM deset godina nakon što su kosovski Albanci jednostrano proglasili "nezavisnost“, patrijarh je istakao da je Kosovo "veliki problem i velika rana srpskog naroda“, a to je mesto gde je nastala srpska istorija, državnost i kultura.
- Tamo se nalaze naše najveće svetinje. U Pećkoj patrijaršiji nalazi se zvanična rezidencija srpskih arhiepiskopa i patrijarha. Zato kažemo da je Srbija bez Kosova - čovek bez srca - naglasio je srpski patrijarh.
Patrijarh je naveo da su posle 1999. kada su zemlje NATO bombardovale Jugoslaviju, hramovi i manastiri na Kosovu i Metohiji uglavnom bili porušeni i spaljeni.
- Sistematski se uništavaju naša groblja. Uopšte, kosovski Albanci nastoje da izbrišu bilo kakve dokaze našeg prisustva na toj teritoriji - upozorio je patrijarh Irinej.