I decu guraju u gej kampanju
Izložba pod nazivom "Naše kvir detinjstvo", u organizaciji Omladinske grupe nevladinog Helsinškog odbora za ljudska prava, nedavno je održana u prostorijama Ustanove kulture Parobrod u Beogradu, u okviru homoseksualne manifestacije Parada ponosa.
Postavka je izazvala žučna i oprečna reagovanja. Nebojša Bakarec, potpredsednik Izvršnog odbora Demokratske stranke Srbije i član Upravnog odbora UK Parobrod, smatra da su tom izložbom zloupotrebljena deca i ugrožena njihova prava. Iz Helsinškog odbora to negiraju, a gej aktivista Boban Stojanović poručuje da je ljubav - ljubav bez obzira da li je homoseksualna ili heteroseksualna.
Nebojša Bakarec u izjavi za "Vesti" kaže "da je sporan i sam naslov izložbe 'Naše kvir detinjstvo' jer engleska reči kvir (queer) znači izvitoperenost, izopačenost, a da deca ne mogu biti izopačena".
- Reč je o propagandi homoseksualnosti među maloletnicima. Jer gej populacija, kojoj pripada manje od tri odsto stanovnika Srbije, ne može se razmnožavati prirodnim biološkim putem, pa se za brojčano uvećavanje pripadnika te populacije koriste agresivna propagandna sredstva. Kad se pogleda šta je izloženo, ta postavka dovodi decu u kontekst seksualnih objekata i homoseksualnosti, čak i da su to lične fotografije organizatora izložbe. Cela manifestacija u Parobrodu bila je namenjena srednjoškolcima, a oni su, osim učenika završnih razreda, najvećim delom maloletni. Pošto postoje dostupni snimci događaja, nadležni državni organi treba da se pobrinu za ovo. I da po službenoj dužnosti pokrenu postupak i detaljno ispitaju ceo slučaj - objašnjava Bakarec.
Ne dovodeći u pitanje prava pripadnika LGBT populacije da budu to što jesu i da organizuju svoje manifestacije, advokat Predrag Savić iz Beograda napominje da isto tako zakonsko pravo na zaštitu imaju i svi drugi građani Srbije, koji smatraju da su ovom izložbom i drugim dešavanjima vezanim za Paradu ponosa ugrožena njihova ili ljudska prava njihove maloletne dece.
- Oni kao pojedinci ili grupe građana imaju pravo da podnesu krivičnu prijavu i traže od države zaštitu svojih prava. Odnosno, da se po službenoj dužnosti istraže svi aspekti celokupnog događaja kako bi se stručno i zakonski utvrdilo ili opovrglo da li manifestacije vezane za prajd zloupotrebljavaju decu i protivpravno podstiču maloletnike na homoseksualnost - pojašnjava Savić.
S druge strane, Jelena Mirkov, pravnica u Helsinškom odboru za zaštitu ljudskih prava, smatra da prava dece nisu ugrožena i da državni organi treba da ispitaju slučaj, ali s aspekta ponašanja Nebojše Bakareca.
- Bakarec je ugrozio prava organizatorta i učesnika na izložbi. Postavljene su lične fotografije iz detinjstva članova Omladinske grupe Helsinškog odbora za ljudska prava, a oni su dali saglasnost da se objave. Takođe, država za svaku manifestaciju u državnim institucijama nevladinim organizacijama daje saglasnost za njihovo održavanje. Helsinški odbor za ljudska prava je imao tu saglasnost - ističe Jelena Mirkov.
Budući da za postupke maloletnika i roditelji snose zakonsku odgovornost, ona nije mogla da potvrdi da li su sada punoletni svi oni koji su izložili svoje fotografije iz detinjstva.
- To zaista u ovom trenutku ne znam - rekla je Mirkova.
Citirajući Ustav Republike Srbije, Bakarec ukazuje da se u članu 62 kaže da se brak zaključuje na osnovu slobodno datog pristanka muškarca i žene pred državnim organom, a da član 63. govori da Republika Srbija podstiče roditelje da se odluče na rađanje dece i pomaže im u tome, dok se u članu 64. navodi da deca uživaju ljudska prava primereno svom uzrastu i duševnoj zrelosti.
Maloletnici na udaru
- Prava homoseksualaca na okupljanje, na slobodu mišljenja i na odsustvo diskriminacije nisu sporna. Međutim, Ustav govori o "Slobodi okupljanja" u članu 54:
"Sloboda okupljanja može se zakonom ograničiti samo ako je to neophodno radi zaštite javnog zdravlja, morala, prava drugih ili bezbednosti Republike Srbije."
|