"Skrining" uspeo, srpski tim naučio mnogo
"Srpski tim je obavio veliki posao za tri dana upoznavanja u Evropskoj komisiji s ’pravnom tekovinom’ EU u oblasti pravde, sloboda i bezbednosti što je od posebne važnosti za pravosuđe, unutrašnje poslove i druge institucije Srbije", izjavila je u petak u Briselu Tanja Miščević, koja će predvoditi delegaciju Srbije u budućim pregovorima sa EU o članstvu.
Šef pregovaračke grupe za poglavlje 24, državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije, Vanja Vukić je izjavio da su tokom "skrininga" razmotrena sva pitanja koja se tiču i terorizma, borbe protiv organizovanog kriminala, saradnje u krivičnim stvarima, pravosudne saradnje u građanskim predmetima. Vukić je istakao da je srpska strana veoma zadovoljna predstavljanjem tih propisa EU.
Srbija će u decembru predstaviti Evropskoj komisiji stanje u svojim propisima.
Članovi delegacije Srbije i zvaničnici i nevladine organizacije u Beogradu, koji su preko video-veze mogli da prate "skrining" poglavlja 24 budućih pregovora, takođe su dobili objašnjenja o velikom broju pravnih akata važnih za buduće uključivanje Srbije u "šengenski prostor" bez granica unutar EU, rekla je Tanja Miščević.
Sada članovi srpskog tima i zvaničnici i stručnjaci u nadležnim ustanovama u Srbiji treba da se pripreme da partnerima u Evropskoj komisiji o svim razmatranim pitanjima daju odgovore na to koliko je Srbija odmakla u primeni "pravne tekovine" EU u poglavlju 24.
"Mora se videti šta je sve potrebno uraditi u Srbiji, kakva nam je tehnička, finansijska pomoć za to potrebna, i koliko vremena nam za sve to treba", istakla je glavni pregovarač za Srbiju.
Tanja Miščević je navela da u razmeni mišljenja sa zvaničnicima i stručnjacima Evropske komisije nije bilo dotaknuto pitanje uvođenja mehanizma za hitno privremeno vraćanje viznog režima zemljama Zapadnog Balkana.
Ali je dodala da je podrobno objašnjeno kako funkcioniše "šengenski sistem", uključujući politiku viza, azila, pravosudnu i policijsku saradnju, kao i informacioni sistem koji deluje u sklopu "šengenskog ustrojstva", a sa ciljem da se Srbija blagovremeno najbolje uključi u taj sistem.