Počeo skrining, Srbija vrlo uspešna
Šefica tima Srbije za pregovore s EU Tanja Mišćević ocenila je danas da je bilo vrlo uspešno i sadržajno dvodnevno tumačenje prava i odredbi koje su predstavnici Evropske unije dali srpskim zvaničnicima i stručnjacima u Briselu.
Srpski tim je, istakla je Tanja Miščević, pokazao izuzetno zanimanje i znanje u pitanjima postavljanim funkcionerima i ekspertima Evropske komisije i drugog dana uvodnog "skrininga", upoznavanja s "pravnom tekovinom" EU vezanom za osnovna prava. To je deo Poglavlja 23 o pravosuđu i pravima građana Unije o kojem najpre treba da počnu pregovori Srbija-EU o članstvu u januaru 2014.
Prvog dana je bilo reči o delotvornom, nezavisnom i nepristrasnom sudstvu, kao osnovnom uslovu za suzbijanje korupcije, a danas su se tumačenja i pitanja odnosila na građanska prava, zaštitu podataka o ličnosti, manjinskih prava, uključujući pravo na okupljanje, nediskriminaciju i seksualnu orijentaciju. Ona je rekla da o samom održavanju Parade ponosa u Beogradu u dvodnevnim razgovorima u Briselu nije bilo reči.
Sad predstoji veliki posao srpskoj strani, jer u decembru Evropskoj komisiji na "bilateralnom skriningu" treba predočiti kakvo je trenutno stanje u srpskom pravu, kakvi su finansijski i institucionalni kapaciteti Srbije, kakvi se izazovi uočavaju za sprovođenje svega što se planira ubuduće, kolika je pomoć EU i Komisije potrebna.
Zato je od izuzetne važnosti, istakla je Miščevićeva, što je srpski tim svojom pripremom i pitanjima evropskim sagovornicima jasno razumeo suštinu ovog uvodnog "skrininga" kao svojevrsne vežbe za buduće pregovore s EU o članstvu. Ona je podvukla da su "nezavisnost i delotvornost pravosuđa, o čemu je bilo reči juče, osnovna načela na kojima počiva sve ono što nazivamo pravo Evropske unije".
"Standarda kao takvih u ovoj oblasti Evropska unije nema previše, pa se to 'pozajmljuje' iz dokumenata, konvencija UN, Saveta Evrope, OEBS-a", rekla je Miščević. Ali, naglasila je šefica pregovaračkog tima Srbije, "apsolutna potreba i zahtev jeste nezavisnost i efikasnost pravosuđa i sve ide u tom pravcu u Srbiji, jer to se mora postići kao osnovno merilo pravosuđa". A, kako je istakla, takvo pravosuđe je potrebno kako zbog EU, tako i "prevashodno zbog nas samih".
Tanja Miščević je navela da će srpski tim u kojem će biti stručnjaci za unutrašnje poslove, iduće nedelje doći u Brisel da bi u Evropskoj komisiji dobio podrobna obrazloženja o pravnom uređenju delovanja policije, unutrašnjih poslova EU, što je neposredno povezano s delovanjem pravne države i pravosuđa.