Izveštaj EK: Zamerke Srbiji, pregovori u januaru
Evropska komisija će u godišnjem izveštaju 16. oktobra i pohvaliti i uputiti zamerke Srbiji na račun evropskih reformi, ali je glavni zaključak, kao i dosad, da EU treba da počne pregovore o članstvu s Beogradom najkasnije u januaru 2014, što je bio i stav Evropskog saveta iz juna ove godine.
Kad je reč o Srbiji i Kosovu, kaže se da je od najveće važnosti da se održi "zamajac" pokrenut dijalogom o normalizaciji odnosa Beograd-Priština, uredno održe novembarski izbori na Kosovu, jer je to "uslov svih uslova" za dalji napredak obe strane ka EU, rekli su agenciji Beta upućeni izvori u Briselu.
Srbija je, proizilazi iz dokumenta EK, ostvarila napredak u preustrojstvu pravosuđa i stalno ulaže napore za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala, ali se vlastima u Beogradu zamera da opipljivo na terenu to delom ipak sporo napreduje, mada sve govori da su srpske vlasti rešene da u tome istraju do kraja. EK ukazuje na opštu boljku svih zapadnobalkanskih zemalja i Turske, a to je i dalje težak položaj naročito nezavisnih medija, uz politički upliv na njih ili "mutna vlasništva" nad sredstvima informisanja, iz čega proizlazi da novinari nemju pravu slobodu informisanja i podvrgnuti su pritiscima i pretnjama.
Kada je reč o zemljama regiona, kako su dodali izvori Bete, u izveštaju EK će biti navedeno da Crna Gora dobro napreduje u pregovorima o članstvu s EU, Albaniji se, uz sve opreze, prvi put ozbiljnije otvaraju izgledi da dobije status kandidata za članstvo, Bosna je u zastoju oko reformi i potrebe da svoje ustanove vlasti preustroji za delotvoran napredak ka EU, dok Makedoniju i dalje koči "slepa ulica" u pregovorima s Atinom oko imena zemlje.
EK ukazuje i na to da ulazak Hrvatske u članstvo EU dokazuje da nije u zastoju politika prijema novih članica, a, štaviše, kao ohrabrujuće se ocenjuje i nastavak pregovora EU s Turskom, iako postoje vidne zamerke oko politike turskih vlasti koja ne ide u prilog jačanju demokratije.