Strah od viza bezrazložan?
Strah građana Srbije i zapadnog Balkana da bi kontroverzni "zaštitni mehanizam" usvojen u Evropskom parlamentu mogao da ih vrati u vremena mukotrpnog dolaska do viza za putovanje u šengensku zonu je neosnovan, uveravaju vlasti zemalja u regionu, ali i izvestilac EP za Srbiju Jelko Kacin.
Mada je Evropska komisija dobila pravo da ukine bezvizni režim EU u našem regionu i drugim zemljama iz kojih bi naglo porastao broj lažnih azilanata, Kacin tvrdi da Srbija nema razloga za strahovanje.
- Radimo na tome da države kandidati, a sada je i Srbija kandidat koji pregovara, na neki način harmonizuju pravosudni sistem sa sistemima država članica. Realno opasnost sve manje postoji i kao teorija - rekao je Kacin uz ocenu da Srbija problem lažnih azilanata uspešno kontroliše.
Bojazni nema ni prema oceni ministra bez portfelja zaduženog za evropske integracije Srbije Branka Ružića koji uverava da odluka EP nije uperena protiv građana Srbije. On navodi da partneri iz EU znaju da većina građana u Srbiji ne zloupotrebljava to pravo, kao i da je suštinski važno da će i dalje bez viza i slobodno moći da se kreću širom Evrope sa crvenim pasošem. Ružić je mišljenja da ne treba podizati toliku famu u javnosti i govoriti o nečemu što nije tačno, jer je reč mehanizmu koji se odnosi na treće zemlje i nije uperen protiv Srbije.
- Procedura je složena, zahteva vremena i niz koraka države članice koja bi se pojavila sa takvim zahtevom pred Evropskom komisijom. Ako bi hipotetički i došlo do toga za odluku treba dvotrećinska većina - istakao je Ružić, podsetivši da je Srbija po pitanju lažnih azilanata učinila sve što joj je bilo na raspolaganju.
Đelić zabrinut
Bivši potpredsednik Vlade i poslanik opozicione DS Božidar Đelić smatra da je odluka EP gora od prvobitno predložene.
|
Da ne treba praviti famu, akcentira i šef Monitoring tima za praćenje bezviznog režima pri Ministarstvu bezbednosti BiH Bakir Dautbašić uz ocenu da građani nemaju razloga za brigu, jer bezvizni režim nije ugrožen.
- Odluka znači da će, ako dođe do povećanja broja azilanata iz neke zemlje, članice EU koje imaju taj problem moći ubrzanom procedurom da privremeno uvedu vize - kaže Dautbašić.
Predsedavajući Komisije za evropske integracije u parlamentu BiH Halid Genjac potvrdio je da odluka iz Strazbura nije za preteranu zabrinutost, pošto i BiH i Srbija i ostale zemlje zapadnog Balkana beleže u poslednje vreme pad broja azilanata.
Vlada Crne Gore saopštava da nije ugrozila viznu liberalizaciju, uz objašnjenje da odluka EP ne znači automatsko ukidanje bezvinog režima, jer sve zemlje se procenjuju pojedinačno