Kukan: Očajnički tražimo dobre vesti iz BiH
Predsedavajući Delegacije Evropskog parlamenta (EP) za odnose sa Zapadnim Balkanom Eduard Kukan upozorio je da Bosna i Hercegovina "opasno zaostaje za komšijama" i dodao da se unutar Evropske unije (EU) menja raspoloženje prema proširenju.
"Nastojimo da pomognemo, ali rezultata nema. Razgovori se vode, napretka nema. Frustrirani smo. Ne znamo šta više da uradimo da bi se videli rezultati, koje instrumente više da koristimo", rekao je Kukan za sarajevski Denvni avaz od petka, istakavši da BiH više ne bi smela da propušta ponuđene prilike.
Govoreći o izveštaju o napretku BiH prema EU, Kukan je naveo da je zabeležen blagi napredak na nekim područjima, ali da u celini gledano ona zaostaje za komšijama.
"Podele među političarima i fragmentiranost političkih nivoa opterećuju situaciju u BiH. Spomenut je neznatan ekonomski napredak, a skoro da ga nema kada su u pitanju zakoni koji se trebaju doneti. Imate problem 'Sejdić - Finci', koji se ne rešava već četiri godine", dodao je Kukan.
Sami političari ne žele napredak zemljeOn je ocenio da "neki političari u BiH ne žele da zemlja napreduje", iako ih je evropski komesar za proširenje Štefan File pozvao nekoliko puta u Brisel na razgovore. "Bez jedinstvenog pogleda kako zemlja treba da napreduje, sve je jasnije da će biti teže videti napredak BiH ka EU. Potreban je sporazum među političarima o tome. Budući da toga nema, jasno je da nema ni napretka", rekao je Kukan. |
Prema njegovim rečima, evropski zvaničnici su frustrirani Bosnom i Hercegovinom, "što se vidi i kroz ukupnu atmosferu u EP-u i drugim evropskim institucijama".
"Mi nastojimo da uradimo najbolje moguće stvari za BiH, ali se kod političara ne vide rezultati. S njima razgovaramo, bude tu i lepe priče, daju se i obećanja, a onda se ništa ne uradi. A stanje u EU se menja. Čuju se i glasovi da naredna Evropska komisija ne treba imati komesara za proširenje", dodao je Kukan.
Upitan hoće li Evropa uvesti sankcije BiH, on je rekao da je to "poslednji instrument", koji se u mnogim zemljama nije pokazao kao dobar, jer tada pate obični ljudi, dok odgovorne osobe i dalje ostaju na pozicijama, imaju moć i uticaj.
"Mi imamo mehanizme da pritisnemo političare da se dogovore. Suspenzija IPA fondova, koji su bitni za svaku državu, jeste jedan od mogućih mehanizama", istakao je predsedavajući Delegacije EP za Zapadni Balkan.