Neće u Francusku ni kad je za džabe!
Miladin Solujić (63), koji je u Francuskoj, u gradu Denkerk proveo više od četiri decenije sve više vremena provodi u selu Beršići kod Gornjeg Milanovca, gde je na očevom imanju izgradio porodičnu kuću i odakle je 1970, bez dinara u džepu i bez znanja jezika krenuo u Francusku.
Kaže da mu je već tada bilo jasno da "krava koju niko ne hrani, a koju svi muzu neće živeti dugo" i zato je rešio da svoju budućnost potraži na drugom mestu. Mnogo je radio i lepo zaradio, prvo kao varilac u brodogradilištu, a potom i kao građevinski preduzimač.
Čovek na svom mestuNi Tomi Nikolišiću (62) nije jasno zbog čega u selu nema odziva na Solujićev predlog.
Badava je gluvom govoriti: Toma Nikolišić
|
U zavičaju Miladin već duže vreme pokušava da ljudima iz sela pomogne. Ponudio im je da ih o svom trošku odvede u Francusku, ako treba i nekoliko puta, kako bi videli na koji način rade francuski farmeri i da li mogu njihova iskustva da primene u Srbiji.
- Komšijama i drugima koje zanimaju nova saznanja u oblasti poljoprivrede rekao sam da ću ih o svom trošku i u svom kombiju odvesti u Francusku, na deset dana. Obećao sam im i smeštaj u hotelu koji bih ja platio, kao i sve troškove obilaska sajmova i farmi na kojima se primenjuju savremene tehnologije u agraru i ostvaruje velika dobit.
Međutim, od tog "izleta" ništa biti neće. Neki od seljaka ne mogu da shvate zbog čega ja to radim, drugi se nešto kao stide, treći nemaju vremena i ne mogu da ostave kućne poslove, a ima i onih koji se otvoreno, ali dobronamerno, pitaju da li je sa mnom sve u redu. Možda su ovi poslednji i u pravu - kaže Solujić i dodaje da će uprkos toga i dalje insistirati na realizaciji svoje ideje.
- Znam da Srbija u EU ne može sa ovakvim načinom obrađivanja zemlje, o stočarstvu da ne govorim - ističe Solujić.
Na naše pitanje zašto toliko insistira da svojim komšijama organizuje besplatni put u Francusku, Solujić odgovara:
- Reč je o moralnom dugu koji imam prema ljudima koji teško žive, ali i dug prema mojim roditeljima. Ne mogu da zaboravim vreme kada su moji otac i majka čekali da deca jedu pa da onda oni pojedu ono što je iza nas ostalo. Nažalost, i posle toliko vremena u Srbiji ima porodica u kojima gladuju i deca i roditelji. Srbija je bogata zemlja u kojoj ne bi smelo da bude gladnih i to se može ispraviti jedino ulaganjem u poljoprivredu i u znanje seljaka - ističe Miladin Solujić. On je svojevremeno imao nameru da otkupi zgrade bivše zemljoradničke zadruge u selu i izgradi modernu hladnjaču, ali je ta ideja propala.
- Naša država, na žalost, liči na zoološki vrt koji nema ogradu i u kojem najjače zverinje mora prvo da bude sito. Za ostale, mislim na seljake, baš ih briga. Sve dok bude tako u Srbiji će biti mnogo gladnih - ističe Solujić.
Stare navike jače od novih idejaStariji meštani, a među njima je i Radojko Joksić (83), čude se odsustvu zanimanja mlađih domaćina iz sela za Miladinovu ponudu. |