Srbija pustila Krajišnike niz vodu
Činjenica da osim zbornika radova "Građanski rat u Hrvatskoj 1991 - 1995", koji devet godina zaredom izdaje Udruženje Srba iz Hrvatske u Beogradu, u Srbiji gotovo da nema druge slične publikacije koja se bavi ovom temom najbolje govori o akademskom, kulturnom i svakom drugom odnosu matične države prema sunarodnicima iz te bivše jugoslovenske republike. Ovo je na promociji zbornika istakao istoričar Predrag Marković, ocenjujući da su u ignorisanju problema Srba iz Hrvatske i sagledavanju njihove tragedije sve vlasti u Beogradu, od 1991. godine do danas - bile iste.
- Ne postoji napušteniji narod od Srba iz Hrvatske. Skoro da nema države, ili ja barem ne znam da postoji, koja je tako ravnodušna prema velikog delu svog naroda koji živi izvan matice, kao što je to Srbija, zaključio je Marković.
Falsifikovana istorijaBivši diplomata Čedomir Štrbac istakao je da su publikacije poput zbornika, bez obzira na neke njegove manjkavosti, izuzetno važne "u vremenu kada istorija postaje predmet manipulacija". Istakao je i da je u odbrani istorijske istine značajan i sam naziv zbornika - Građanski rat u Hrvatskoj. |
On je dodao da je sramno to što Beograd ne daje nikakvu sistematsku podršku naporima Srba iz Hrvatske da se izbore za elementarna ljudska, građanska i ekonomska prava.
Dr Dušica Bojić, koja je svojevremeno u republičkom Komesarijatu za izbeglice prikupljala i beležila svedočenja Srba proteranih u akcijama Bljesak i Oluja, rekla je da zbornik "Građanski rat u Hrvatskoj 1991 - 1995", koji je uredio Milojko Budimir, donosi viđenje tog perioda iz ugla autora među kojima su i dvojica generala koja su učestvovala u ratu u Krajini, istoričari iz Instituta za savremenu istoriju, Instituta za evropske studije, direktor Veritasa Savo Štrbac i drugi.