Za EU 53 odsto građana, a za NATO 13 odsto
Ulazak Srbije u Evropsku uniju podržava 53 odsto građana a u NATO 13 odsto, pokazalo je predstavljeno istraživanje Ipsos stratedžik marketinga.
Za članstvo u EU glasalo bi 53 odsto građana dok je njih 26 odsto protiv, kazao je Uljarević i dodao da je ta podrška bila najveća 2006. godine kada je iznosila je 62 odsto.
Istraživanje je predstavljeno na skupu koji je organizovao Novi magazin na temu "Da li će se menjati odnos Srbije i NATO posle početka pregovora o priduživanu EU".
"Prosečan čovek će pre glasati za ulazak u EU nego što će reći da ima pozitvno mišljenje o tom procesu. Pozitivno mišljenje o EU ima 26 odsto građana", dodao je Uljarević.
Ulazak u EU u najvećoj meri podržavaju članovi Liberalno demokratske partije (LDP) 82 odsto, Demorkatske stranke (DS) 78, Srpske narpedne (SNS) 64 odsto, Socijlističke partije Srbije (SPS) 45 odsto i Demokratske stranke Srbije (DS S) 30 odsto, izjavio je istraživač Marko Uljarević.
"Svaki sedmi građanin podržao bi ulazak u NATO, za pridruživanje su uglavnom mladi do 30 godina, i visokoobrazovani, češće muškarci nego žene", kazao je istraživač Ipsosa i ukazao da su protiv građani stariji od 60 godina.
Ulazak u NATO podržava petina članova DS, 61 odsto LDP-a, 10 odsto SNS-a, i pet odsto socijalista, rekao je Uljarević i ukazao da je jedino odnos članova DSS konstantan i kreće se od jedan do tri odsto.
Svaki četvrti ispitanik smatra da bi ulazak u NATO bio koristan za Srbiju, dok pet misli pozitvno o tom procesu. Istraživanje je pokazalo da su za 40 odsto građana ulazak u EU i NATO odvojeni procesi.
Razlozi da se opredele za NATO su sigrunost i bezbednost, modernizacija vojske, osnova naoružanja, lakši pristup EU i to što misle da će Srbija kad tad postati članica te vojne alijanse i da je stoga bolje da to učini milom a ne silom.
Glavni razog protiv je bombardovanje, a kao ostale razloge anketirani navode to što vojnici NATO-a ratuju za tuđi interes ili zato što žele Srbiji neturalnost kao u vreme Josipa Broza Tita.
Uljarević je ukazao da je istraživanje pokazalo da se u javnosti ne znaju sve činjenice o ulasku u NATO te da je neophodno da političari govore jezikom jasnim za obične građane.