SNS najpopularniji, DS slabi
Srpska napredna stranka (SNS) ima najveću podršku od svih partija u Srbiji, a 69 odsto građana pozitivno ocenjuje rad njenog lidera Aleksandra Vučića, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje agencije Faktor plus. Ulazak Srbije u EU podržava 73 odsto ispitanika, uz razliku da evrointegracije bezuslovno podržava 52 odsto, dok 21 odsto želi u Uniju, ali ne "po svaku cenu".
Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 1.200 punoletnih građana na teritoriji Srbije bez Kosova, u periodu od 16. do 19. decembra. Prema rezultatima Vučić ima najveću podršku građana, a iza njega su predsednik Srbije Tomislav Nikolić sa 43 odsto, premijer Ivica Dačić sa 28 odsto i ministar zadužen za evropske integracije Branko Ružić sa 26 odsto.
Na petom mestu je bivši predsednik Srbije i DS Boris Tadić sa 21 odsto, i on se nalazi ispred aktuelnog vođe demokrata Dragana Đilasa čiji je rejting 17 odsto. Isti
procenat podrške kao Tadić ima i ministarka energetike Srbije Zorana Mihajović.
Za SNS bi na izborima glasalo 43,9 odsto ispitanika, dok se na drugom mestu nalazi Demokratska stranka (DS), koja beleži blagi pad u odnosu na novembar i ima podršku od 11,6 odsto.
Kako je ocenio direktor agencije Faktor plus Vladimir Pejić, rast SNS i pad popularnosti DS najverovatnije su rezultat lokalnih izbora u Odžacima, Voždovcu i Kostolcu, koji su održani prethodne nedelje.
"Taman kad smo pomislili da se biračko telo DS stabilizovalo, očigledno je da su neuspesi na lokalnim izborima ostavili traga na biračko telo te stranke", rekao je Pejić na konferenciji za novinare u Beogradu.
Podrška Socijalističkoj partiji Srbije (SPS) stagnira na oko 10 odsto što, prema Pejiću, predstavlja "konstantu", iako je SPS imao "dosta oscilacija od opštine do opštine" na minulim lokalnim izborima.
Prema rezultatima istraživanja Demokratska stranka Srbije (DSS) je "stabilna" iznad cenzusa sa 6,3 odsto, dok se Liberalno demokratska partija nalazi na samoj ivici cenzusa sa pet procentnih poena.
"Stranka koja je zabeležila određeni rast je Socijaldemokratska partija Srbije (SDPS) Rasima Ljajića, koja ima značajnih 3,5 odsto i pretenduje da postane parlamentarna stranka bez učešća u koalicijama", kazao je direktor Faktor plusa.
Održavanje vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji podržava 66 odsto ispitanika, s tim što 42 odsto kao razlog navodi da trenutno stanje ne odgovara realnom odnosu snaga, a 24 odsto smatra da su potrebne "kompletne promene".
Uz mogućnost da zaokruže više od jednog odgovora, građani su kao razloge za vanredne izbore naveli "nerealan odnos snaga" u Skupštini i Vladi Srbije (61 odsto), rezultate nedavnih lokalnih izbora (53 odsto) i otpor pojedinih stranaka borbi protiv korupcije i kriminala (51 odsto).
Vanredne parlamentarne izbore u Vojvodini podržava 68 odsto učesnika ankete iz te pokrajine, koji čine 30 odsto ukupnog broja ispitanika ili oko 360 ljudi.