GMO hranom ubijaju i decu
Ako ne živite na selu i sami ne proizvodite svoju hranu, a želite da se zdravo hranite moraćete da prihvatite dve stvari: prvo, da je skuplja hrana zapravo jeftinija jer vas štiti od bolesti, a drugo - da morate pažljivo da čitate šta piše na etiketama proizvoda koje kupujete.
Genetski modifikovani organizmi (GMO) kao soja, kukuruz i uljana repica mogu se naći i u vašem porodičnom tanjiru, pa čak i obrocima za bebe, a da to i ne znate. Prema propisima na snazi u EU prehrambena industrija mora da naznači na etiketi da li njeni proizvodi sadrže GMO samo u slučaju da oni prelaze 0,9 odsto sastava proizvoda. Jedino proizvodi sa zelenom etiketom EU koja potvrđuje da je reč o organskoj hrani ili takozvanoj biološkoj poljoprivredi omogućavaju vam da znate šta jedete.
Hranu niko ne kontrolišeNikola Aleksić iz Ekološkog pokreta Novog Sada za "Vesti" kaže da je više puta upozoravao da na srpsko tržište dolazi GMO hrana.
B. R. |
Propisi EU o stočnoj hrani međutim ne obavezuju proizvođače da naznače procenat GMO. Tako genetski modifikovana hrana, za koju postoje ozbiljne indikacije je opasna za zdravlje, ulazi na trepezu na mala vrata preko mesa i mleka i svih proizvoda koji ih sadrže, a da o tome na deklaracijama nema nikakvog traga.
Ekološka organizacija Grinpis sastavila je vodič kroz prehrambene prizvode sa i bez GMO koji pokazuje da je najsigurnije kupovati hranu sa zelenim etiketama "Bio" koje realno garantuju kvalitet i sastav onoga što jedemo. Ova hrana jeste skuplja ali je neuporedivo sigurnija za zdravlje. Jeftina hrana uglavnom poštue načelo "što jeftinije to lošije".
Deklaracija čeka u parlamentuProtiv GMO: Borislav Stefanović
Šef poslaničkog kluba Demokratske stranke Borko Stefanović za "Vesti" kaže da je ta partija još 5. februara predala Deklaraciju o Srbiji bez GMO koju je napisala stranka Zeleni Srbije, ali se to do današnjeg dana nije našlo na dnevnom redu parlamenta.
B. R. |
Veliki proizvođači jeftine hrane direktno rade u interesu proizvođača lekova i često imaju udela u vlasništvu industrije lekova. "Vesti" objavljuju deo Grinspisove liste proizvoda koji u sebi sadrže GMO:
Monsato odustao od Evrope?Podsetimo, "Marš protiv Monsanta" koji se održao u 52 zemlje doveo je početkom juna do otkazivanja naloga za izvoz GMO pšenice. |
Riba : dimljeni i sveži losos sa etiketom velikih prodajnih lanaca Cora , Auchan , Monoprix , Leclerc , Sdžstem U sadrže u sebi GMO.
Meso i jaja: Isto važi i za meso i jaja. Ukoliko žele da znaju šta jedu potrošači moraju da čitaju etiketu i da traže poreklo proizvoda, kao i naznaku o prisustvu GMO. U lancu Cora - obratite pažnju na proizvode Njinndž, jeftinu marku koja je najgore prošla na listi Grinpisa, jer bez izuzetka sadrži GMO i to bez deklaracije.
Mleko i mlečni proizvodi uključujući i sladolede: Mleko na policama velikih prodajnih lanaca uglavnom sadrži GMO čak i ako to nije naznačeno na etiketi jer udeo ne prelazi 0,9 odsto. Na črvenoj listi zbog prisustva GMO su proizvodi Danone : jogurt, kefir, sir, dečji napitak...
Jedino što je sigurno to su mleko i mlečni proizvodi sa zelenom etiketom "Bio" ili "organska hrana". U Francuskoj postoje i tradicionalne marke koje "drže do sebe" i kvaliteta svojih proizvoda. Za Francuze je Greenpeace na francuskom objavio poseban vodič s obzirom na tradicionalnu francusku zainteresovanost za ishranu. Skoro svi mlečni proizvodi Nestle, uključujući i sladolede, sadrže GMO.
Srbin dizajnirao logo zdrave hraneGrađani Evrope još 2010. godine su za najbolje idejno rešenje budućeg bio-loga, znaka za zdravu hranu, Evropske unije izabrali "Evrolist" Dušana Milenkovića, dizajnera srpskog porekla iz Diseldorfa. Stilizovani zakrivljeni list, sastavljen od 12 belih zvezdica na zelenoj podlozi, od već tri godine se nalazi na svim pakovanjima bio-hrane, koja je proizvedena u zemljama-članicama EU. Ovaj znak je garancija da je hrana koju kupujete zdrava i da ne sadrži genetsku modifikovane organizme. |
Keks i čokolada: GMO sadrže: Jedino keks čija ambalaža ima zelenu oznaku "Bio" ne sadrži GMO, dok svi ostali sadrže u manjoj ili većoj količini. GMO se redovno nalazi u čokoladicama marke: " Snickers ", " M&M", " Tnjix ", " Milkdž Njadž ", " Cadburdž ", čokolada" Ferrero Rocher ", " Nestle" čokolada, čokoladni napitak " Nesljuick ". Svi proizvodi američkog "Kraft" - a čija je etiketa ponekad jedva vidljiva na ambalažama poznatih evropskih firmi kao francuski " Lu": Čokolada, čips, kafa, dečji napitak, tablete od žitarica
Supe: GMO sadrže "Knorr" i "Campbell" supe i sve druge bez zelene etikete "Bio".
Pirinač: " Uncle Ben's " Začini, majonezi, sosovi: " Hellman's " i " Heinz " sadrže GMO,
Čaj : marke Lipton, Kafa: Neskafa
Napici : Coca cola, Sprite, Fanta, Pepsi-Cola, 7 Up
Žitarice za doručak: sve žitarice za doručak sadrže GMO osim onih sa zelenom etiketom "bio" EU i Monoprix Bien Vivre, Ljuaker Oats .
Hrana za bebe: Sve marke hrane za bebe sadrže GMO uključujući i najpoznatije : Bledina , Guigoz - Nestle , Hipp kašice za bebe , Abbot Labs Similac (mleko u prahu za bebe).
Jedino što je sigurno to su proizvodi sa zelenom etiketom "Bio" EU.
Od sutra ekskluzivno u "Vestima": Eksperimenti i korupcija u EUZa "Vesti" govori Korin Lepaž, bivša francuska ministarka ekologije i izvestilac o GMO u Evropskom parlamentu. Kao jedan od organizatora eksperimenta čiji su rezultati uzbunili svet i pokazali da pacovi oboljevaju hranjeni sa GMO obolevaju od tumora, ona objašnjava da građanima ostaje samo da se bore za svoje zdravlje i pravo na zdravu hranu. Što se tiče evropskih institucija umesto da rade u interesu građana, one uglavnom rade u interesu "Monsantoa" i sličnih proizvođača hrane sa GMO. |