Uskoro vanredni izbori u Beogradu i Srbiji?
Izborni rezultati u Srbobranu, Kovinu, Kosjeriću i najnoviji u Zemunu, na kojima je zabeležen enorman rast podrške Srpskoj naprednoj stranci, mogli bi da budu svojevrstan okidač za vanredne izbore u Beogradu, ali i Srbiji, koji bi se održali na jesen, saznaju beogradski mediji.
Plan za izazivanje vanrednih izbora koji bi se održali na jesen već je načelno razrađen u vrhu naprednjaka, a SNS je čvrsto rešena da prvo do kraja godine pokrene “ofanzivu” na glavni grad i preuzme vlast od demokrata, saznaje portal ''Telegraf.rs''.
''Izborni rezultati u Zemunu, gde smo osvojili fantastičnih 52 odsto podrške, kao i konstantan rast naše stranke dovešće do rušenja vlasti u Beogradu, ali i do vanrednih izbora u Srbiji'', tvrdi dobro obavešteni sagovornik iz SNS-a.
Prema njegovim rečima, naprednjaci su uspeha u Zemunu uvereni u svoju snagu i moć Aleksandra Vučića, pa su procenili da je odmeravanje snaga na biralištima mnogo bolja opcija od prekomponovanja trenutne vlasti.
Politički analitičar Milan Nikolić kaže za ''Telegraf'' da su izbori u Beogradu i Srbiji posle ubedljive pobede SNS-a na lokalnim izborima u Zemunu sve izvesniji i realniji.
''Ovakav izborni rezultat sigurno je ohrabrio SNS da intezivnije razmišlja i o izborima u Beogradu, ali i Srbiji. Vanredne izbore ne treba očekivati pre jeseni, jer je računica da bi naprednjaci dobijanjem datuma za početak pregovora o pridruživanju Srbije sa EU i još nekim hapšenjem tajkuna, Šarića ili Radulovića mogli da očekuju preko 50 odsto glasova i da sami formiraju novu vladu'', ocenjuje ovaj analitičar.
Šef poslaničke grupe SPS u Skupštini Srbije Branko Ružić kaže za ''Telegraf'' da su izbori u Zemunu jasan pokazatelj da je došlo do preraspodele legitimiteta za vršenje vlasti u Beogradu.
''Izborni rezultat koalicije oko SPS-a u Zemunu pokazao je priznanje Zemunaca za dosadašnji rad i udvostručio je naš politički značaj. Ovaj ishod jasan je pokazatelj da je došlo do drastične preraspodele legitimiteta koji političke partije crpe od građana Beograda'', ističe Ružić.
On dodaje da se za vanredne izbore u Beogradu i Srbiji pita isključivo Srpska napredna stranka.
''Na koji će način i kada činjenica da je došlo do preraspodele legitimiteta biti uvedena u formalnu prekompoziciju uticaja i moći u Beogradu zavisiće pre svega od pojedinačno najjače stranke, a to je SNS. Postoje dva modela, a ona su prekompozicija i vanredni izbori'', kaže socijalista.
Potpredsednik SNS Nebojša Stefanović, međutim, daje umerene izjave.
''Nećemo rušiti vlast u Beogradu, jer nije nam namera da išta rušimo. Naša želja je da gradimo i unapređujemo'', rekao je on.
Konačno, lider SNS i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić sinoć nije želeo da govori o eventualnim izborima u Beogradu, ali je napomenuo da nas čeka “vruća jesen”. Na pitanje s kim će naprednjaci biti na vlasti u Beogradu, kratko je poručio:
''Imaćemo 60 odsto mandata, možda i dve trećine'' naglasio je Vučić i poručio da je “svima jasno na čijoj je strani legitimitet kada je reč o Beogradu“.