Vlast protiv izbora, DS i LDP ih traže
Ključne stranke vladajuće koalicije u Skupštini Srbije uverene su da prekid pregovora Beograda i Prištine nije razlog za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, jer se ''na unutrašnjem planu ništa nije promenilo u odnosu na pre 24 sata“, niti bi se time izmenila međunarodna pozicija zemlje, navode beogradski mediji.
Vladajuće stranke se slažu da je opozicija suviše slaba da izdejstvuje izbore i da do njih može doći samo ukoliko to inicira vlast. Deo opozicije, međutim, smatra da je aktuelna politika prema Kosovu i EU doživela krah i da zbog toga treba ići na vanredne parlamentarne izbore.
''Pregovori u Briselu i njihov rezultat nisu povod za nove izbore u Srbiji. Ako bismo tim izborima poboljšali buduću poziciju Srbije, onda bi na njih trebalo ići, ali ne vidim kako bi drugačija politika mogla da unapredi rešavanje kosovskog problema“, smatra Milovan Drecun, poslanik SNS, koji veruje i da je postojeća politika prema Kosovu dobro definisana, da je realna i da otvara mogućnost za kompromis i gradi evropsku budućnost za Srbiju i ceo region.
Dijana Vukomanović, potpredsednica SPS, kaže da izbori za socijaliste nisu na dnevnom redu.
”A, što se tiče dobijanja datuma za početak pregovora sa EU, ima još dana do Vidovdana”, kaže Vukomanovićeva i dodaje da se u Briselu nije desio krah dijaloga, te da su srpski pregovarači pokazali visok nivo legitimiteta i konsenzusa i da imaju još manevarskog prostora za ubrzane konsultacije, uz aktivni angažman posrednika iz EU i SAD.
''Ne vidim da se 24 sata posle neuspešnog završetka pregovora bilo šta promenilo na unutrašnjem planu Srbije. Da li će doći do nekih pomeranja ili ne, pokazaće vreme, baš kao što će vreme pokazati da li će biti nastavka pregovora s Prištinom. U svakom slučaju, izbori ne zavise od Ujedinjenih regiona Srbije“, kaže Marko Selaković, portparol URS.
Da od njihove partije u vezi s izborima ''baš ništa ne zavisi“ kažu i Momo Čolaković iz PUPS i Dubravka Filipovski iz Nove Srbije.
''Da li će biti izbora zavisi od dogovora državnog vrha, ali NS smatra da ovo nije trenutak za to“, navodi Filipovski.
Po mišljenju Balinta Pastora iz opozicionog SVM, neophodno je da se u Briselu što skorije postigne dogovor u interesu građana Srbije. ''Potrebna je državnička mudrost, a ne izbori“, ističe Pastor.
DS ne odlučuje ni o rekonstrukciji Vlade, ni o vanrednim izborima, kaže poslanik te stranke Božidar Đelić, ali mu se čini da će u sklopu neuspeha dijaloga i dobijanja datuma za početak pregovora za ulazak u EU građanima vlast ''predložiti“ da se izađe na glasanje.
''To ne kažemo mi, to je najavio predsednik Srbije, a prepucavanja unutar vladajuće većine pokazuju da, umesto krajem godine, ukoliko se potvrdi nedobijanje datuma početka pregovora, nije nemoguće da izbori budu već u junu“, istakao je Đelić.
Bojan Đurić, poslanik LDP, smatra da su izbori neophodni jer se pokazalo da Vlada nije realizovala ključne ciljeve, a ni postigla neophodne rezultate u ekonomskim oblastima.
''To je za mene merilo po kojim principima treba sprovoditi i rekonstrukciju Vlade.
Sanda Rašković Ivić, poslanica DSS, kaže da su briselski pregovori ukazali na to da treba da dođe do ozbiljne promene državne politike, jer je politika ''i Kosovo i EU“ definitivno propala, a da je EU odlučno i jasno stala na strani kosovskih Albanaca. Raškovićeva navodi da DSS kao opoziciona stranka jeste za raspisivanje izbora, ali je istovremeno i državotvorna stranka koja smatra da nije dobro stalno ići na birališta.