"Bez datuma - rast nacionalizma i manje investicija"
Podgrevanje nacionalističke retorike, dodatni pad podrške evropskim integracijama u javnosti, zastoj u reformama i još manje stranih investicija neke su od posledica koje se mogu očekivati ako Srbija u junu ne dobije datum početka pregovora sa EU, bez obzira na ishod dijaloga Beograda i Prištine, kažu sagovornici beogradskog lista Danas.
Oni se ipak nadaju da će Vlada pokušati da izbegne (samo)izolaciju zemlje, da će raditi na reformama države i društva, ali i da će Srbija u junu dobiti bar okvir za pregovore sa EU.
Sonja Liht, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost, za Danas upozorava da ozbiljna vlada ne bi smela da krivicu za eventualno nedobijanje datuma prebaci na nekog drugog. „Bila bi ozbiljna greška ukoliko bi vlast Srbije prebacila odgovornost na EU, Albance ili Ameriku ukoliko ne dobijemo datum. To bi samo produbilo veoma lošu situaciju u Srbiji, u kojoj svako za svoje greške optužuje drugog“, navodi Liht.
Todorić: Nepostizanje dogovora sa Prištinom bila bi hrabra avanturaVladimir Todorić, direktor Centra za novu politiku, za Danas kaže da ne očekuje najgori scenario, jer bi nepostizanje dogovora s Prištinom bilo "hrabra avantura državnog vrha da prokocka teško zarađeno poverenje EU posle proevropske transformacije". On dodaje da je moguće da, ukoliko se postigne dogovor s Prištinom, Srbija u junu umesto datuma dobije zamenu, odnosno platformu za pregovore i mogućnost da datum dobije u decembru 2013. |
Ona se nada da će u tom najgorem scenariju reforme ipak biti nastavljene i to u pogledu uozbiljavanja institucija. „Bar deo političkih krugova i najveći deo javnosti razume da nam je potrebno smanjivanje rasipanja, korupcije i lošeg poslovanja, ali i menjanje klime u kojoj svako sa sebe skida odgovornost. Neophodna je i veća koordinacija ministarstava i institucija“, ocenjuje Liht.
Upitana da li je aktuelna vlast spremna da se s tim suoči i spreči populizam u situaciji bez datuma, ona kaže da je vlada na centralnom nivou pokazala potencijal da razume ozbiljnost situacije. "Nadam se da su ozbiljni i odgovorni. Ali vidim i da se još nisu odrekli strančarenja i postavljanja kadrova po partijskoj pripadnosti. Jedan od testova ozbiljnosti vlasti, za mene, biće odnos prema nostrifikaciji diploma mladih koji se iz inostranstva vraćaju u Srbiju", smatra Liht.
Predrag Simić, profesor FPN, za Danas kaže da se, ako datum izostane, može očekivati podgrevanje nacionalističkih strasti i retorike. „"Taj film smo više puta gledali. Već je počelo da se piše o zločinima NATO, neprijateljima Srbije i nepravdi prema nama. Dveri i njima slični ponovo bi zagospodarili medijima. To radi svaka vlast u Srbiji u takvim trenucima. Podrška evropskim integracijama u Srbiji je i sa 41 odsto veća nego u zemljama EU, tako da njen pad neće biti presudan“, ukazuje Simić.
Prema njegovim rečima, Vlada će morati da razmišlja o "planu B" kako bi izbegla izolaciju zemlje, što podrazumeva završavanje putne, energetske i svake druge infrastrukture i rad na regionalnoj integraciji.
Kada je reč o ekonomiji, Simić kaže da para, dobili datum ili ne, nema. "Čak ni dobijanje datuma ne znači da će u Srbiju doći novac iz EU, a nama su potrebne investicije koje ćemo juriti gde god je to moguće, od šeika do Kineza. Treba da stvorimo investicionu klimu da bismo obezbedili bar još jednu investiciju poput Fijata", navodi Simić.