SNS traži vanredne izbore u Vojvodini
Srpska napredna stranka će narednih dana uputiti zvaničan, pisani zahtev predsedniku Skupštine Vojvodine za raspisivanje vanrednih izbora u Pokrajini, najavio je za Danas Igor Mirović, potpredsednik SNS i predsednik Saveta za Vojvodinu ove stranke.
Ištvan Pastor, predsednik pokrajinskog parlamenta i lider Saveza vojvođanskih Mađara, za Danas je rekao da se nada će se SNS predomisliti i shvatiti da to što su pobedili u dve izborne jedinice na dopunskim izborima nije dovoljno dobar razlog za vanredne izbore za Skupštinu APV. Pastor naglašava da, osim želje naprednjaka ne postoji nijedan formalni razlog za raspisivanje izbora. Isti stav imaju predstavnici DS i LSV, koja sa SVM i LDP i dalje imaju stabilnu većinu u pokrajinskoj skupštini.
Pokrajinska izborna komisija proglasila je preliminarne rezultate dopunskih izbora za tri poslanička mesta u parlamentu Vojvodine, koji su u nedelju održani u Apatinu, Zrenjaninu i Srbobranu. U Apatinu je za poslanika izabran Dragan Rastović (SPS), u Zrenjaninu Darko Bađok (SNS), a u Srbobranu Živko Nastić (SNS).
“Volja građana promenjena“
Igor Mirović ocenio je za Danas da bi se zahtevu naprednjaka mogle priključiti i ostale opozicione stranke u Vojvodini, kao što je DSS. On ističe da bi predstavnici stranaka vlasti i opozicije trebalo da se dogovore i odrede datum izbora, koji bi bili u narednih šest meseci ili godinu dana.
- Rezultati dopunskih izbora pokazuju da je volja građana Vojvodine promenjena. Pitanje je da li bi Vojvođani na isti način glasali 6. maja da su znali da je Razvojna banka Vojvodine pred kolapsom, kao i drugi njihovi fondovi. Da li bi građani isto glasali da su znali da je roba iz pokrajinskih robnih rezervi, u vrednosti od 180 miliona dinara, koja je podeljena u svih 60 izbornih jedinica u Vojvodini, data zarad obezbeđivanja glasova? Ima mnogo elemenata koji pokazuju da sadašnja vlast, iako ima pravni okvir za odlučivanje i većinu u Skupštini APV, u stvari nema legitimitet - smatra Mirović.
S obzirom na brojne incidente u Srbobranu, malom vojvođanskom gradu, novinari su pitali Mirovića šta se može očekivati kada se budu održavali izbori u dve opštine u Beogradu. On kaže da su “dva incidenta u trajanju od po dva minuta naduvana politički i medijski i da oni nisu obeležili izborni proces koji je protekao u najboljem redu“. Na pitanje kako je moguće da su dešavanja u Srbobranu medijski bila prenaduvana ako su i SNS i DS slale brojna saopštenja za javnost, Mirović ponavlja da ne treba misliti da su oni na bilo koji način uticali na izborni proces.
Branko Ružić, predsednik Izvršnog odbora SPS, za Danas je rekao da je posle dopunskih izbora evidentno da se klatno podrške građana premešta od DS ka SNS i socijalistima. Na pitanje Danasa da li će se SPS pridružiti naprednjacima u inicijativi za vanredne izbore, Ružić navodi da će ozbiljno razmotriti svaku inicijativu, ako o toj temi bude razgovora na nivou lidera stranaka.
Upitan kako se može doći do nove vlasti u Vojvodini, kada većina koju predvodi pokrajinski premijer Bojan Pajtić iz DS nije ugrožena, Ružić odgovara da je “važno uvažiti činjenice, kao i to da se nikakve promene ne mogu napraviti na silu“. On podseća da DS u Skupštini Vojvodine nema apsolutnu većinu, već da je u koaliciji sa strankama, “koje imaju svoje pojedinačne interese“.
- Ne bi me začudilo da neka od tih stranaka možda poželi drugačiji odnos snaga u Vojvodini - zaključio je Branko Ružić.
“Vladajuća većina stabilna“
Aleksandra Jerkov, portparolka DS, za Danas je istakla da je vladajuća većina u Vojvodini stabilna i ne očekuje da će koalicioni partneri demokrata promeniti stav.
- Na dopunskim ovim izborima je izgubio samo SPS, koji je umesto nekadašnja dva sada dobio jednog poslanika. DS je u ove tri izborne jedinice osvojila 10.000 više glasova nego u maju, iako je činjenica da su u ove tri jedinice ljudi i ranije glasali za SNS i SPS - objašnjava Jerkov.
Povodom incidenata u Srbobranu, Aleksandra Jerkov kaže da su građani mogli da vide kako SNS pokušava da nametne svoju volju i da se “policija ponašala kao da je stranačka, a ne svih građana“.
Bojan Kostreš, zamenik predsednika LSV, ukazuje da je legitimno i u opisu posla opozicije da traži vanredne izbore.
- Međutim, ne mogu da ne primetim da su SNS i SPS i posle izbora 6. maja imali tri poslanika iz ovih mesta. Iz tog ugla ne vidim da se volja građana promenila. Samim tim nije poljuljana skupštinska većina i nema razloga za vanrednim izborima - navodi Kostreš za Danas.
Na konstataciju da se naprednjaci pozivaju na aferu oko Razvojne banke Vojvodine, Bojan Kostreš poziva Igora Mirovića da “ako ima neku informaciju, to javno i kaže, a da aferama treba da se bave nadležni državni organi“.