Pobeda naprednjaka izvesna: Opozicija razjedinjena, "glas protiv" ne funkcioniše
Srđan Bogosavljević iz Ipsos stratedžik marketinga smatra da ovo nisu izbori na kojima bi "glas protiv" mogao da funkcioniše jer je opozicija razjedinjena i velika je greška što su se stranke koncentrisale samo na to da su protiv Vučića.
- Naravno da kad si opozicija onda si protiv vlasti. Ali, za šta ste? Ili bar protiv čega ste još? - rekao je on gostujući na televiziji N1.
Bogosavljević ističe da postoji jako stabilan podatak da oko 17 odsto građana baš ne voli Aleksandra Vučića.
- To što vi pričate protiv njega vi atakujete na tih 17 odsto. Nije ovo vreme kada "glas protiv" funkcioniše. "Glas protiv" funkcioniše na udruženoj opoziciji, ovde je razjedinjena opozicija. Glas protiv funkcioniše i kada 50 odsto ne voli onog ko je na vlasti.
Kampanja
Bogosavljević smatra da je SNS je najbolje iskoristio kampanju ali nisu imali neki rast u kampanji. Jedini koji su imali rast u kampanji bili su radikali i Dosta je bilo.
- Ostali su ili ostali na svojim pozicijama ili su pali.
Borba za cenzus
Dodaje da je kreirana situacija da se na ovim izborima, mnogo stranaka bori za malo procenata.
Rezultati IPSOS stratedžik marketinga pokazuju da je SNS sasvim izvesno pobednik izbora u smislu najvećeg broja glasova, čak dovoljno da sami formiraju vlast i kreću se oko 51-52 odsto. Bogosavljević ukazuje da taj procenat nije mnogo viši od onoga što su imali na prošlim izborima ali da su sada dobili neke partnere koji su im doneli određeni procenat glasova a tu je najvidljiviji PUPS.
Dodaje da se SPS vrti oko devet odsto, a da je SRS imao najbolji dodatak kampanji - presudu Haškog tribunala koja je izuzetno pogurala stranku Vojislava Šešelja i dovela ih do toga da su iznad šest odsto.
- Dosta je bilo, DSS i Dveri, DS, SDS-LDP - su stranke koje mogu da ostanu i preko i ispod cenzusa - navodi Bogosavljević predstavljajući rezultate i dodajući da se oni vrte između 4,7 do 5,8 odsto. Ističe da ovim stranakama koje se vrte oko cenzusa ne odgovara visoka izlaznost jer veća izlaznost diže cenzus.
Pročitajte još:
* Evo ko bi trijumfovao, da su juče bili izbori
* Svi su tu, samo nam još Milošević fali"
* Cela opozicija zajedno u vladi: Pajtić premijer, Šešelj ministar policije?!
SNS i Vučić se ne skidaju sa ekrana
Dražen Pavlica sa Biroa za društvena istraživanja kaže da nalazi njihovog monitoringa govore da je u ovoj kampanji došlo do spoja funkcionerske i stranačke kampanje koja je dovela do toga da premijer i SNS imaju jako veliki prostor u medijima.
- Izveli smo zaključak da je premijer je sveprisutan i kada je u pitanju stranačka kampanja i državne obaveze koje su se intenzivirale u ovom periodu. Mediji, sa druge strane, nisu iskoristili priliku da imaju kritički, aktivan odnos prema učesnicima u političkoj utakmici. Takođe, mediji nisu omogućili da dođe do mobilizacije kritičke javnosti, nisu otvorili vrata nepristrasnim analitičarima i predstavnicima civilnog društva.
Ocenjuje da se mediji nalaze u jedom procepu.
- Sa jedne strane je politička moć tj. vlast a sa druge strane je logika kapitala. Kada je sprega moći i kapitala toliko izražena kao u našem društvu onda mediji imaju sužen manervaski prostor da razviju sopstvenu autonomiju.
Misija medija doživela poraz
Pavlica kaže da je u ovoj kampanji došlo do jednog većeg spajanja državne sa stranačkom kampanjom nego na prošlim izborima i to upravo u liku Vučića.
- On je taj ka kojem se svi okreću. Njegova uloga je središnja, svi ostali su sporedni igrači.
Prema njegovim rečima, ipak je pogrešno strategiju zasnivati protiv nečega, već je bolje biti za nešto. Najveće iznenađenje je, dodaje, to kako su se mediji postavili u krajnje nepovoljan položaj.
- Njihova misija je doživela poraz.