Drobnjak se izvinio, prijava za Komitet
Prvi čovek "Puteva Srbije" Zoran Drobnjak izvinio se zbog sporne izjave posle nedavnih udesa na autoputu kod Novog Sada. "Putevi Srbije" najavljuju krivičnu prijavu protiv Damira Okanovića, direktora Komiteta za bezbednost saobraćaja, zbog uzbunjivanja javnosti.
Nedavni udesi kod Novog Sada na nedovršenoj naplatnoj rampi i danas su predmet polemika između Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja i Javnog preduzeća "Putevi Srbije." Dok Komitet traži da Vlada smeni direktora Zorana Drobnjaka zbog nemara i neprimerenih izjava, "Putevi Srbije" najavljuju krivičnu prijavu protiv Damira Okanovića zbog uzbunjivanja javnosti.
Izjava Zorana Drobnjaka da samo slepac ne može da vidi postavljene znake na auto-putu grubo je vređanje žrtava i povređenih u saobrajnim udesima, smatra direktor Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović. Tvrdi da putari ništa ne preduzimaju da se pravilno obeleže prepreke na putu i da zbog toga godišnje strada oko 30 vozača.
"Zahtevamo od Vlade Srbije da odmah smeni Drobanjaka, jer je on pokazao da njegov prisutup rešavanju tog problema nije ni stručan ni savestan i sa druge strane postoji niz propusta u poslovanju tog preduzeća kada je u pitanju i bezbednost puteva", kaže Okanović.
Pored komiteta, ostavku Drobnjaka traži i pokrajnski sekretar za lokalnu samoupravu Branislav Bugarski. Resorni ministar nije se oglašavao, a sam Drobnjak uputio je izvinjenje.
"Osećam kao čovek potrebu da se izvinim žrtvama saobraćajnog udesa i da potvrdim da nikada nisam imao nameru da ikoga uvredim, posebno porodice poginulih i povređenih", rekao je vršilac dužnosti direktora "Puteva Srbije" Zoran Drobnjak.
S druge strane, najavljene su i krivične prijave.
"Raspolažemo dokazima da Srpski komitet za bezbednost saobraćja svesno obmanjuje javnost u cilju manipulisanja. Podsećamo vas da oni nisu zvanični organ, već grupa građana koja je više puta podnela krivičnu prijavu protiv Puteva Srbije koje je sud odbacio", kaže Drobnjak.
U laboratoriji za bezbednost saobraćaja AMSS koja je posle nedavnih udesa izašala na teren kažu da je u toku istaga koja treba da utvrdi da li je reč o krivici vozača ili putara, ali i da se provere znakovi na autoputu koji imaju svoje standarde i svoj garantni rok. Glavna laboratorija za obeležavanje puteva nalazi se u Somboru.
Milan Božić iz AMSS-a kaže da ta laboratorija slabo radi. "U proteklih godinu dana urađeno je samo nekoliko ispitivanja i to samo dva domaća proizvođača, svi ostali nekako izbegavaju to", kaže Božić.
Najveći problem u označavanju puteva i izradi znakova jeste u činjenici da lokalne samouprave da bi uštedele novac kupuju znake od privatnih prodavaca, koji ih prave sa slaboreflektujućim farbama sumnjivog porekla. Takvi znaci nikom ne služe, ni vozačima ni putarima, jer i jedni i drugi mogu biti odgovorni za udes, tvrde stručnjaci.