Subota 28. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Ponedeljak 18.02.2013.
13:48
J. L. Petković - Vesti A

U otadžbini ne priznaju ni Oksford

Bilo da su fakultetsku diplomu stekli na prestižnom ruskom Univerzitetu Lomonosov ili najuglednijem i najstarijoj visokoobrazovnoj ustanovi u anglofonskom svetu - Univerzitetu Oksford, kada se vrate u otadžbinu srpski studenti imaju problem da im se priznaju stečena zvanja. Osim što je procedura nostrifikacije za nekog koga traži posao izuzetno spora, ona je i skupa.

Matica nam zatvara vrata: Bojan Aranđelović

Kako tvrde u OSSI-ju (Organizaciji srpskih studenata u inostranstvu), priznavanje strane diplome na univerzitetima u Srbiju košta od 100 do 200 evra ukoliko je potrebno radi nastavka školovanja i od 240 i 1.110 evra za profesionalno priznavanje, odnosno za tržište rada. Na privatnim univerzitetima poput Megatrenda i Singidunuma cene su još više, pa ukoliko žele na njima da nastave školovanje, studenti moraju da plate 1.730 evra, a ako su studije završili i žele da se zaposle moraju da izdvoje oko 2,880.


- Pravila ne postoje. Kod nas proces priznavanja diploma traje od tri meseca do tri godine. Studiram ekonomiju na Sapijenca univerzitetu u Rimu, i kada završim, ukoliko želim da radim u Srbiji, mene će nostrifikacija koštati više nego godina studiranja. Očekujem da će to biti negde između 500 i 1.000 evra. Meni sada Italija plaća školovanje, a Srbija mi onemogućava da se vratim i tražim posao u struci. Eto, samo kucamo na vrata koja niko ne otvara - kaže Bojan Aranđelović iz OSSI tima za priznavanje stranih diploma.

Ljubinki ne priznaju ni titulu magistra

Ljubinka Nikolić

Ispovest Ljubinke Nikolić, magistra geografije sa Hanter koledža u Njujorku koja već tri godine ne može da nostrifikuje diplomu na Geografskom fakultetu u Beogradu, otvorila je mnoga pitanja.

 

Nikolićeva koja osim što je magistrirala geografiju u SAD, ima i diplomu inženjera geologije Univerziteta u Beogradu i titulu magistra unutrašnje dekoracije Akademije u Firenci, ne može nikako da položi ispit kod profesorke Mila Pavlović, odranije poznata po najmanjoj prolaznosti na Univerzitetu.


Zbog svega navedenog, mnogi studenti, dodaje i odustaju od povaratka, kada vide šta ih sve čeka na putu priznavanja znanja stečenog u inostranstvu.


- Odredbe lisabonske konvencije i Bolonjske deklaracije kod nas se ne poštuju. Naravno, trebalo bi da postoji posebna regulativa kada je reč o specifičnim studijama, kao što su medicina ili pravo međutim ovde svi imaju problem. Dešava se da ako na primer podnesete molbu za priznavanje diplome na Univerzitetu u Novom Sadu, oni vam to odbiju, a ako podnesete Singidunumu, oni je nostrifikuju. To znači da univerziteti imaju preveliku autonomiju, nemaju jasno definisane statute i da jednu istu diplomu svako tretira na svoj način.

Traže izmenu zakona

U OSSI-ju navode da proces priznavanja diplomi u Austriji od dve nedelje do najviše dva meseca i košta 150 evra. U Nemačkoj je cena oko 100 evra, a postupak traje do mesec dana, dok se u Belgiji čeka tri meseca, ali je priznavanje diploma besplatno. Zbog svih muka i novčanih izdataka koja moraju da plate, studenti iz OSSI-ja koje zastupa interese više od 500 akademaca u svetu i Nacionalni savet za visoko obrazovanje traže izmenu Zakona o visokom obrazovanju u Srbiji i osnivanje centralizovane agencije, koja bi priznavala strane diplome, umesto fakulteta, kako se to sada radi.

- Recimo, i student mašinstva sa Harvarda morao je ovde da polaže razliku u ispitima, a poznato je i da je ambasada Velike Britanije u Beogradu reagovala jer na Beogradskom univerzitetu nisu želeli da priznaju diplome sa Kembridža i Oksforda.
Slično je i sa Rusijom, sa kojom čak imamo i bilateralni sporazum o priznavanju diploma potpisan još 1988. godine između SSSR i SFRJ, koji se takođe ne poštuje - objašnjava Aranđelović.

POVEZANE VESTI

Ponedeljak 18.02.2013. 14:53
J...s diplomu. Pare su zakon. To su davno shvatili profesori na nasim fakultetima. Zato i maju ljude po godinu dana. Formiraju komisije, dokomisije potkomisije koje doduse nista ne rade, ali moraju da se plate. Kad ne budu mogli da tezgare, kad im ministarstvo nauke bude trazilo rezultate, kad za rukovodioce katedri budu imali konkurenciju sa fakulteta cije diplome nece da priznaju , kad budu morali studente i da nesto nauce, onda ce sve biti drugojacije. Ovako su fakulteti gori od porodicnih firmi u zemlji Stradiji. Imate primer na medicinskom fakultetu u Nisu koji je i po novinama prozivan vise putra pa nista. Imate prodaju diploma na fakultetu u Kragujevcu pa nista. I ONDA OSTAJE NISTA!
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
  • 2024 © - vesti online