"Milion evra za Topničke dnevnike"
Savo Štrbac kaže da bi država Srbija trebalo da raspiše nagradu "od bar milion evra" kako bi se pribavili Topnički dnevnici, kao krunski dokaz protiv Anta Gotovine i Mladena Markača.
Direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac izjavio je danas da bi država Srbija trebalo da raspiše nagradu "od bar milion evra" kako bi se pribavili Topnički dnevnici, kao krunski dokaz na osnovu kojeg bi se poveo postupak preispitivanja presuda Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.
Kad bi se raspisala adekvatna nagrada, taj dokument, koji je skriven, jer niko nije lud da fizički uništi istorijski dokument za državu Hrvatsku, bi se mogao pojaviti na crnom tržištu, rekao je Štrbac i podsetio da je Vlada Srbije 2010. ponudila nagradu od 10 miliona evra za informacije o Ratku Mladiću.
Štrbac je na konferenciji za novinare Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije ukazao da bi sud dozvolio reviziju presuda, kad bi tužilaštvo dostavilo novi dokaz koji bi mogao da preokrene situaciju, u roku od godinu dana.
Prema njegovim rečima, Hrvatska je uložila ogroman novac za logistiku i lobiranje koji su doveli do oslobaćajuće presude njenim generalima u drugom stepenu, a "najveća greška Srba je što su računali da istina sama po sebi odlazi u svet".
Kako je ocenio Štrbac, lobiranje Srbije je moglo da obrne situaciju i "da danas Srbi iz Krajine slave Haški tribunal, a ne Hrvati".
On je ukazao da je šansa u tome da Srbija istraje u kontratužbi protiv Hrvatske za genocid.
Nekoliko dana, posle sramne presude Gotovini i Markaču, zakazan je glavni pretres za proleće 2014. po tužbama za genocid Hrvatske i Srbije, naveo je Štrbac, a tokom nedavnog sastanka dvojice premijera u Beogradu pomenuta je mogućnost dogovora i vansudskog rešenja.
"Mislim da govorim u ime većine Krajišnika da je imperative državi Srbiji da ostane do kraja pri kontratužbi da Međunarodni sud donese odluku da li je bilo genocida, jer kakva god bila odluka, bila bi nam na korist, a ako nije bilo genocida, sud bi morao da utvrdi šta je bilo", predočio je on.
Predsednik Stručnog tima Koordinacije Duško Čelić ukazao je da dve godine od usvajanja Izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu i godinu dana od kako je za istražitrelja imenovan Klint Vilijamson, njegov portparol je nedavno izjavio da "napredujemo u pribavljanju informacija" u tom postupku.
To znači da taj postupak nije ni u predkrivičnoj fazi, da nema ni osumnjičenih, a kamoli optuženih ili okrivljenih u tom zločinu, rekao je on.