Rak kosi Vranjance
Broj obolelih od raznih vrsta maligniteta u Pčinjskom okrugu popeo se na 16.000, dok samo u Vranju ima oko 9.000 bolesnih od neke vrste kancera.
Upućeni kažu da se već može govoriti o nekoj vrsti epidemije, a običan narod smatra da je obližnja planina Pljačkovica, koja je gađana osiromašenim uranijumom, izvor svih zdravstvenih nevolja koje su snašle ovaj grad. Nije u pitanju samo kancer, zabeleženo je sve više spontanih pobačaja, veliki je broj slučajeva steriliteta, raznoraznih anomalija...
Uz to, stručnjaci kažu da se povećanje broja obolelih od malignih bolesti rapidno povećava od 1999, dakle od bombardovanja jedinog civilnog objekta koji je u užoj Srbiji gađan osiromašenim uranijumom. Danas, deset godina kasnije, izgleda da je došlo vreme kada će se osetiti prve velike posledice radijacije koja se nalazi na samo 1.000 metara vazdušne linije od centra grada.
Posle upornog ćutanja i tvrdnji da je Pljačkovica temeljno očišćena, opštoj zabrinutosti pridružile su se i gradske vlasti formiranjem Radne grupe za otkrivanje pune istine o radijaciji na Pljačkovici.
EpidemijaDoktorka Gordana Kostić, iz Dispanzera za onkologiju u Vranjskoj bolnici kaže da imaju više od 400 novoobolelih godišnje. |
Prema zvaničnim podacima Zavoda za javno zdravlje dostavljenim Gradskom veću još 2005, ova ustanova je u saradnji sa 78. motorizovanom brigadom još za vreme rata sakupila 92 uranijumska zrna i 126 "košuljica". Ali, osiromašeni uranijum prenet je nešto bliže gradu i odlagan u veliki olovni kontejner u blizini Železničke stanice, pa odatle posle rata transportovan u Institut u Vinču!
Načelnik Centra za zaštitu od jonizujućeg i nejonizujućeg zračenja pri Institutu za medicinu rada "Dr Dragomir Karajović", prim. dr Radomir Kovačević rekao je da Vranjanci ne znaju šta je urađeno na Pljačkovici.
- Mi smo tada počeli da radimo sa ljudima iz Instituta Vinča, ali su nas vrlo brzo izbacili iz igre. Oni su uradili to što su uradili, ali nikada nam nisu saopštili koliko toga je bilo, šta su pronašli i šta su izvadili - naveo je Kovačević.
Prema njegovim rečima, Institut je 2001. godine napravio interno istraživanje na teritoriji Vranja, i tada se došlo do poražavajućih rezultata.
- Na osnovu analiziranih podataka, može se zaključiti da je na navedenom lokalitetu životna sredina dugotrajno kontaminirana osiromašenim uranijumom i da su utvrđene i rane posledice na humanoj populaciji. Zbog toga je neophodno nastaviti sa dekontaminacijom područja i praćenjem situacije - zaključio je Kovačević.