"Preambulom smo vezali sebi ruke"
Status Kosova je gotova stvar, a Srbija je sama sebi vezala ruke preambulom o Kosovu i skrivanjem istine o rezoluciji 1244, smatra Vuk Drašković.
"Od naroda se krije istina, činjenice koje nisu drage, ali koje ne možemo promeniti. Rezolucijom 1244 je Srbiji oduzet svaki vid suvereniteta nad Kosovom", kaže on.
Drašković je u "Kažiprstu" na B92 rekao da što pre narod sazna sve o nametnutim rešenjima, pre će "kamen oko vrata biti skinut", i da treba podržati ono što govori Ivica Dačić jer on "izdaje laži o Kosovu".
"Rezolucijom 1244 i Kumanovskim sporazumom Srbija je potpisala potpuni gubitak državnog suvereniteta nad Kosovom. Aneksima iz Rambujea i drugi aneksima, koji se skrivaju od naroda, kosovski Albanci su dobili pravo na samoopredeljenje i otcepljenje. Oni su to i iskoristili", rekao je Drašković.
On je istakao da je i Međunarodni sud pravde presudio da proglašenje nezavisnosti Kosova nije protivno međunarodnom pravu, a iznad njega nema drugog suda.
"Mi te činjenice ne možemo promeniti. Bili smo toga svesni i kada smo donosili Ustav. Naravno da dogovori Beograda i Prištine nisu u skladu sa Ustavom, a ako Ustavni sud to kaže, onda mora i da kaže da je neustavna i stvarnost na Kosovu i Metohiji", rekao je Drašković.
On je rekao da ako se tako posmatra, onda se mora naložiti državnim organima uspostavljanje stvarnosti u skladu sa ustavom, a to bi "značilo novi rat i slanje specijalaca na Kosovo i desant padobranaca na granicu sa Albanijom".
"Pred nama su dva puta. Prvi je da podignemo Berlinski zid pred EU i držimo se preambule, što znači da Kosovo nećemo povratiti, a Srba na Kosovu biti neće, dok će Srbija nazadovati ekonomski, politički, demografski, i da ćemo ući u neviđene probleme i kao nacija i kao država. Drugi put je da Srbija uđe u EU. Opet nećemo povratiti Kosovo, ali to znači da ćemo kullturnu i religijsku baštinu najčvršće vezati za Srbiju. To znači da će ovi prelazi biti privremeni, jer granica više biti neće kada Srbija uđe u EU i sa sobom povuče Kosovo. Srbija će se tako po evropskim pravilima vraćati na Kosovo robom, kulturom, svojim uticajem...", smatra Drašković.