EP: Srbiji što pre datum pregovora o članstvu
Spoljnopolitičkom odboru (SPO) Evropskog parlamenta je predložena rezolucija u kojoj se Evropski savet, vođi EU, pozivaju da "Srbiji sto pre odrede datum početka pregovora" o članstvu, pod uslovom da vlasti u Beogradu ispune glavna merila i dalje sprovode nužne evropske reforme.
To se navodi u nacrtu rezolucije o godišnjem izveštaju o Srbiji, koji će u ponedeljak biti razmotren i u kojem se "pozdravlja predanost srpske vlade evropskim integracijama".
Takođe se ističe nužnost "otklanjanja manjkavosti u reformi pravosuđa", posebno da se zajamči da zakonski okvir onemogući neprihvtljivi politički upliv i da se postavljanjem sudija i tužilaca obezbedi njihova nezavisnost i profesionalnost.
Bravo za borbu protiv korupcije
EP u dokumentu, koji vođi EU treba da imaju u vidu na sastanku polovinom decembra, "pozdravlja rešenost srpske vlada da suzbije korupciju i organizovani kriminal" i podvlači da je "politička volja od presudnog značaja za uspeh istraga o korupciji na visokom nivou, uključujući 24 sporne privatizacije".
S tim u vezi se "izražava nada da će posebna i delatna uloga prvog zamenika premijera (Aleksandra Vučića) doneti plodove" i traži od vlasti u Beogradu i da potpuno primene zakon o finansiranju političkih stranaka da bi se obezbedio javni uvid u to i usaglašenost sa pravilima EU.
U predlogu rezolucije EP se odaje priznanje za saradnju Srbije s tribunalom u Hagu, "s tim da svi osumnjičeni za ratne zločine budu predati Haškom sudu", a da "nijedan zvaničnik ne bi smeo da poriče teška kršenja ljudskih prava i ratnih zločina iz devedesetih godina".
Dajte jatake!
Takođe se navodi da EP podržava "stalne pozive glavnog tužioca Haškog suda da se sprovede temeljita istraga i sudi licima koja su podržavala mrežu što je beguncima omogućila da budu tako dugo na slobodi, i to posebno u vojnim i civilnim bezbednosnim službama".
U dokumentu EP se "pozdravlja obnova dijaloga Beograd-Priština na visokom političkom nivou i spremnost koju je za to pokazala srpska vlada".
Uz poziv da se primene svi postignuti dogovori, naglašava se da "pitanje nestalih lica mora biti uključeno u taj dijalog u političkoj ravni".
EP podvlači da su "moćna, profesionalna i nezavisna sredstva informisanja suštinski elemenat demokratskog poretka" i poziva srpske vlasti da obezbede slobodu medija, sprovođenje usvojene medijske strategije, tako da se rasvetle napadi i ubistva novinara, dok se novinari pozivaju da upražnjavanju svoja pravila profesionalnog rada.
Evropski poslanici ocenjuju da promene zakona o srpskoj centralnoj banci urušavaju nezavisnost ove institucije, što odudara od nužnog poštovanja EU "Merila iz Kopenhagena" o efikasnom delovanju političke demokratije.