EU sprema nove uslove za Srbiju
Ministar spoljnih poslova Belgije Didije Rejnders izjavio je da ima utisak da se, pred sastanak Evropskog saveta u decembru, Srbiji postavljaju novi uslovi. On je u intervjuu Novostima rekao da je zbog toga "sada sve neizvesno".
Upitan može li Srbija da se u decembru nada bar famoznom "uslovnom datumu" za početak pretprijemnih pregovora za članstvo u EU, on je rekao da je, kada je došao na Evropski savet u decembru prošle godine, "stekao pomalo utisak da se dodaju uslovi, u odnosu na ono što je ranije već traženo od Srbije".
"To me je malo iznenadilo. Stekao sam utisak da se tražilo da se ispune određene stvari koje mogu da se urade tek kada proces započne. Zato je sada sve neizvesno", kaže šef belgijske diplomatije.
On je, takođe, naglasio značaj postizanja rezultata u dijalogu između Beograda i Prištine, zahvaljujući kojima bi Srbija mogla da pređe na novu etapu u okviru evropskog procesa.
Na podsećanje da su neke zemlje EU pokrenule inicijativu da Srbija dobije pozitivnu poruku na sledećem sastanku Evropskog saveta u decembru, Rejnders kaže da je Belgija uvek imala takav pristup, sa željom da Srbija, ali i ceo region zapadnog Balkana, mogu da napreduju ka EU.
Na pitanje da li je Srbija spremna da pređe na sledeću etapu integracionog procesa, Rejnders kaže da, kada je reč o debati oko Srbije, "na stolu su direktno odnosi s Kosovom". On je rekao da je u trenutku izbora nove vlade postojala zabrinutost "zbog profila kandidata", ali, dodao je, često se kaže da s najtvrđima postižete dogovor.
"Videlo se to i u drugim regionima u svetu. Neko ko ima čvršći stav može nekada da ode dalje u pregovorima", rekao je Rejnders.
Na pitanje šta konkretno očekuje, kada je u pitanju Kosovo, da bi Srbija krenula dalje na evropskom putu, da li priznanje dobrosusedskih odnosa, on je rekao da je ono što se sada očekuje da dijalog između Beograda i Prištine zaista napreduje i da se reši određeni broj situacija.
"To u ovom trenutku ne podrazumeva traženje priznanja. Poznato je da su evropske zemlje i dalje podeljene oko priznavanja nezavisnosti Kosova. Da su sve evropske zemlje u jednom trenutku priznale Kosovo, teško bi bilo zamisliti integraciju, kada određena zemlja ne priznaje svog suseda. Ali, ne nalazimo se u takvoj situaciji. U mnogo smo ranijoj fazi, započinjemo proces i ono što želimo je stabilizacija, da određeni broj problema vezanih za manjine bude rešen", istakao je Rejnders.