"Ostaje tužba Srba iz Čikaga"
Posle oslobađajuće presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču biće mnogo teže, ali ipak ne i nemoguće da Srbija pred Međunarodnim sudom pravde, ali i na procesu koji bi početkom sledeće godine trebalo da otpočne pred Federalnim sudom u Čikagu na osnovu tužbe grupe krajiških Srba protiv privatne američke kompanije MPRI, dokaže nameru Hrvatske da je tokom planiranja i sprovođenja akcije "Oluja" izvršila genocid. Ovo za "Vesti" tvrdi direktor Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas" Savo Štrbac.
- Sreća u nesreći, nakon ovako sramne presude Tribunala jeste to što Srbi iz Krajine imaju još dve mogućnosti da dokažu da je Hrvatska tokom 'Oluje' izvršila genocid. Prva je svakako sudski proces pred Međunarodnim sudom pravde, a drugi onaj koji će se odvijati u Čikagu.
- Ma koliko u ovom trenutku sve delovalo izgubljeno, ipak ne treba gubiti nadu i Srbija bi što pre trebalo da se fokusira na ova dva predmeta - kaže Štrbac i objašnjava da šansa leži u činjenici da se preostala dva predmeta neće baviti pojedinačnom krivičnom odgovornošću, što je bio glavni zadatak Tribunala, već čitavom akcijom "Oluja".
- Da li iz neznanja ili loše namere, Tužilaštvo se u optužnici nije fokusiralo na celu akciju, već samo na neke njene segmente, tako da su neistraženi ostali i mnogi događaji iz Sektora Jug, ali i sva dešavanja iz Sektora Sever. Otuda će Srbija pred Međunarodnim sudom pravde, umesto da priloži hašku presudu i time izbegne izvođenje dokaza, sada imati zadatak da potanko iznese činjenice o celokupnoj akciji.
Slično važi i kada je reč o procesu koji su pokrenuli Srbi iz Čikaga. To nije nemoguća misija - zaključuje Štrbac.
Nema dogovora sa HrvatskomSavo Štrbac ističe da u ovom trenutku nije dobro da Srbija postigne sa Hrvatskom dogovor o povlačenju tužbe i kontratužbe za genocid. |
Prema njegovim rečima, za ova dva procesa je manje važno i to što su hrvatski generali oslobođeni optužbe da su bili deo udruženog zločinačkog poduhvata.
- Taj termin je od starta bio izmišljotina Haškog tribunala i međunarodno pravo ne poznaje tako nešto. Otuda će se u ostalim procesima isključivo baviti genocidom i to na osnovu ustanovljene definicije još iz 1948. godine - kaže Štrbac.
Da podsetimo, Međunarodni sud pravde u Hagu zakazao je za 23. novembar ročište pred predsednikom Suda, kako bi se sa predstavnicima Srbije i Hrvatske dogovorio o glavnom ročištu i dokazima i svedocima koji će na njemu biti izvođeni.
Očekuje se da, posle toga, predsednik MSP-a glavno ročište zakaže za jesen sledeće godine.
Srpska strana uveliko priprema svedoke i dokaze koje će izvesti pred sud, uključujući i istraživače koji su godinama posle proterivanja Srba obilazili opljačkana i spaljena sela i gradove i prikupljali informacije i dokaze.
Istovremeno, u februaru sledeće godine pred Federalnim sudom u Čikagu trebalo bi da se održi pripremno ročište u procesu u kome je grupa Srba iz Amerike, u ime 200.000 prognanih iz Krajine, pokrenula sudski spor tražeći od privatne kompanije MPRI čak 10,4 milijarde dolara zbog događaja u "Oluji" 1995. godine.