Rasejanje zadnja briga
Prošlo je tri meseca od formiranja Vlade i odluke da se Ministarstvo za dijasporu zameni kancelarijom, a iz Nemanjine 11 nikako da stigne ime prvog čoveka jedine vladine institucije koja bi trebalo da vodi brigu o ljudima u rasejanju.
Kabinet premijera Ivice Dačića nikako da prelomi ko će da brine o Srbima koji žive van naše zemlje, iako je rok za usvajanje pravilnika o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u Kancelariji istekao još 1. septembra.
Kako "Vesti" nezvanično saznaju, 3. oktobra, predstavnici stranaka sastali su se sa prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem i dogovorili da Slavku Drašković, predsednicu Kongresa srpskog ujedinjenja u Srbiji, predlože premijeru Ivici Dačiću i njegovom kabinetu za direktora vladine Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu. Tom prilikom, kadrovska komisija Vlade predložila je Aleksandra Vlajkovića, bivšeg urednika u Radio-televiziji Srbije za zamenika direktora te kancelarije.
- Trebalo je da ministri na sednici Vlade odmah te nedelje izvrše njihova postavljenja ukoliko je i premijer Dačić saglasan sa izborom kadrovske komisije, ali se to nije dogodilo. U međuvremenu je došlo do stranačkih prepucavanja, i nastalo je zatišje koje traje skoro mesec dana. Sada se pominje da je ponovo najozbiljniji kandidat za direktorsko mesto Dubravka Filipovski iz Nove Srbije - kaže izvor "Vesti" blizak vrhu vlade.
Nešto ranije, u "igri za fotelju" bio je i legendarni plivač Milorad Čavić, koji se nedavno oprostio od bazena. Sudeći po pisanju medija, on je bio favorit srpskog premijera Ivice Dačića. Tromesečna agonija završila se tišinom, a kako saznajemo, direktorskoj fotelji ponovo je najbliža Dubravka Filipovski iz Nove Srbije, koja je na tu temu u više navrata pričala sa liderom naprednjaka Aleksandrom Vučićem.
Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu u parlamentu Aleksandar Čotrić smatra da Vlada ovakvim ponašanjem šalje lošu poruku našim ljudima u dijaspori.
- Dijaspora nije političko, stranačko pitanje. Prosto je neverovatno, svaki dan se srećem sa našim ljudima koji žive van Srbije i oni su razočarani. Ovim odugovlačenjem šaljemo lošu poruku Srbima u rasejanju, da su oni ovoj Vladi na poslednjem mestu, da nisu bitni. Išao sam od jednog do drugog funkcionera vladajućih stranaka da se raspitujem šta se događa, i verujte nikakav konkretan odgovor dokle će ova agonija trajati, nisam dobio - objašnjava Čotrić za "Vesti".
Članica ovog skupštinskog odbora Sanja Čeković kaže da ovo skupštinsko telo u parlamentu radi, ali da su svi iznenađeni činjenicom da više niko ne pominje direktora vladine kancelarije koji treba da brine o rasejanju.
Svi čekaju direktora
Kancelarija za dijasporu izborom direktora automatski će preuzeti sve kadrove koji su bili zaposleni u ministarstvu za dijasporu. Izborom novog šefa steći će se uslovi i za zakazivanje godišnje Skupštine dijaspore i Srba u regionu, koja nije održana na Vidovdan zbog institucionalnog vakuuma nastalog nakon parlamentarnih izbora. |