Vizama preti šest država EU
Bura koja se podigla oko mogućeg ukidanja bezviznog režima za Srbiju, ne prestaje. Nad maticom se ponovo nadvila ova opasnost, jer se posle bavarskih zvaničnika i vlasnika Hesena, oglasio i nemački ministar policije Hans Peter Fridrih. On je izjavio da je zloupotreba zahteva za azil u ovoj državi neprihvatljiva i da masovni dolazak građana Srbije i Makedonije mora da bude hitno zaustavljen.
On je rekao da Evropska unija treba što je pre moguće da ukine slobodni vizni režim za te dve države. O tome, kako kaže Fridrih, Nemačka razgovara sa ostalim članicama EU, nadležnom evropskom komesarkom Sesilijom Malmstrajm i Kiprom kao predsedavajućim EU.
- Zamolili smo da konačno usvoje odgovarajuće izmene propisa o viznom režimu započete 2010. - rekao je nemački ministar policije, a nakon što su bavarske vlasti zatražile od EU da se razmotri ukidanje bezviznog režima sa Srbijom i Makedonijom zbog sve većeg broja lažnih azilanata.
Snalažljivi putniciSrbija je uvela pojačanu kontrolu na graničnim prelazima kako bi sprečila "lažne azilante" da zloupotrebljavaju dobijeni benefit EU. Međutim, građani Srbije koji bi da azilom reše lošu materijalnu situaciju naučili su kako da prebrode tu prvu prepreku. Oni putuju sa povratnom kartom, uplaćenim zdravstvenim osiguranjem, pozajmljenih 2.000 evra, a kod sebe imaju i garantno pismo kod koga idu. |
U Srbiju je o ovoj nameri, kako otkriva za "Vesti", načelnik Uprave granične policije Srbije Nenad Banović, prošlog petka stiglo i pismo šest članica EU: Nemačke, Francuske, Holandije, Švedske, Belgije i Luksemburga. Reč je o nemačkom predlogu da se pokrene priča o inicijativi za uvođenje bezbednosne klauzule kao mogućem načinu za povratak viznog režima Beogradu.
Banović, međutim smatra da, uprkos najnovijem povećanju broja lažnih azilanata u Nemačkoj, režim putovanja državljana Srbije u zemlje EU bez viza nije ugrožen.
- U prvih osam meseci broj lažnih azilanata iz Srbije u Nemačku iznosio 2.714, a u septembru je porastao broj zahteva posle odluke nemačkog Ustavnog suda da se povećaju novčana davanja tražiocima azila. Tom odlukom su socijalna davanja za tražioce azila izjednačena sa socijalnim davanjima za najugroženije kategorije nemačkog stanovništva.
- Ako je iznos za one koji traže azil bio 400 evra, sada je podignut na više od 800 evra. To je poziv na mala vrata i inicijalna kapisla za pojačan priliv tražilaca azila, ne samo iz Srbije, već i iz drugih zemalja - rekao je on.
Kao potvrdu dobre saradnje s Nemačkom, načelnik MUP-a ističe rad na readmisiji i iznosi podatak da je po ovom osnovu iz te države vraćeno u Srbiju 632, od 665 ljudi, odnosno 90 odsto.
U krugovima srpske vlasti, prema saznanjima našeg lista, sve više veruju da je reč o političkim pritiscima na Beograd, a povod za takva razmišljanja su novi momenti vezani za rešenje problema Kosova.
Rešeni problemiPored Nemačke i Švajcarske, "obećane zemlje" su Švedska, Belgija i Luksemburg, a Banović objašnjava da su problemi s tim zemljama rešeni zahvaljujući partnerskom radu.
|