Srbija mora da reši problem kosovskih penzija
Zaštitnik građana Saša Janković uputiće Vladi Srbije mišljenje kojim će od nje tražiti da reši problem sa isplatom kosovskih penzija. Naime, rok koji je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu dao našoj zemlji da nađe modus kako će isplatiti ove penzije ističe 17. oktobra, što je pola godine od kada je pred ovim sudom doneta prva presuda po žalbi Ljutvije i Mahmuta Grudića iz Kosovske Mitrovice, koji od 2005. žive u Novom Pazaru.
Ljutvija i Mahmut Grdić bili su korisnici invalidskih penzija Republičkog fonda PIO, a isplata njihovih primanja prestala je tokom 1999. i 2000. Fond je, po zahtevu Grudića da isplata bude nastavljena, doneo rešenja o suspenziji isplate zato što se Kosovo nalazi pod međunarodnom upravom.
Evropski sud je ovo osporio u aprilu i naložio da Grudićima bude isplaćeno sve što im država, odnosno PIO fond duguje. Tako je Vlada Srbije u roku od tri meseca morala da isplati ovom bračnom paru ne samo dospele penzije sa zakonskom kamatom, već i po 7.000 evra svakom od njih na ime pretrpljene nematerijalne štete, kao i dodatnih 3.000 evra za oboje na ime troškova suđenja.
Ali, Grudići su samo početak. Kancelariji ombudsmana se do sada, u vrlo kratkom roku, kako kaže sam Janković, obratilo povodom istog problema oko 150 građana koji su živeli na Kosmetu. Svi oni traže isto - da im država isplati sve zaostale penzije sa kamatom. I mnogi od njih spremni su, ukoliko država to ne učini, da se obrate Strazburu.
Za sada se još ne zna koliko je tačno ljudi kojima PIO fond duguje, a procene o sumi za koju bi srpski budžet mogao da ostane kraći kreću se od milijardu do čak pet milijardi evra, ako se računaju i kamate i naknada štete!
U mišljenju koje Janković dostavlja Vladi, između ostalog, stoji da je PIO fond napravio propuste obustavivši isplatu penzija, i da je Evropski sud to uočio kao sistemski problem u našoj zemlji. Time je povređeno pravo na mirnu zaštitu imovine.
Ombudsman takođe veruje da bi Vlada, u skladu sa svojim ovlašćenjima, trebalo da preduzme sve mere kako bi omogućila Fondu da prikupi dokumentaciju koja je ostala na KiM, a koja je potrebna da bi se odlučilo o brojnim zahtevima građana. Zbog nedostatka ove dokumentacije postupci pred Fondom traju neopravdano dugo.
Sud u Strazburu dao je Vladi Srbije rok do polovine oktobra da usvoji "relevantne zakone kako bi se omogućila isplata predmetnih penzija i dugovanja". U istom roku, Vlada bi trebalo da „utvrdi obim ukupnog duga“.