Stefanović: Loš početak nove vlasti sa EU
Šef pregovaračkog tima bivše Vlade Srbije Borislav Stefanović ocenio je da "gruba" izjava predsedika Evropskog parlameta Martina Šulca o priznanju Kosova kao uslovu za ulazak Srbije u EU, prestavlja negativan početak saradnje nove vlasti sa EU.
Stefanović je rekao da stav Martina Šulca, ne iznenađuje, i ukazao da na njegovo mišljenje treba obratiti ozbiljnu pažnju.
"Ta je vrlo negativan početak saradnje nove vlasti sa EU. To su grube, teške poruke koje dobijaju naše vlasti u prvoj zvaničnoj poseti Briselu", kazao je on.
Stefanović je ocenio da će biti "potrebno mnogo truda, političckog rizika i povlačenja nepopularnih poteza" kako bi se taj stav amortizovao i sačuvalo Kosovo. On je dodao da bi Vlada Srbije zato trebalo što pre da predstavi najavljeni plan za Kosovo.
"Nova vlada treba što pre da predstavi novi plan i da on bude konretizovan, da vidimo šta ćemo sa severom, električnom energijom, telekomunikacijama, manastirima, imovinom" kazao je Stefanović i daoda da je to ono što nova vlast treba da uradi za početak.
SNS: Loša politika Stefanovića
U saopštenju SNS je ukazano da je Stefanović "svojom lošom politikom stvorio ambijent da se nova Vlada danas suočava sa ovakvom porukom" predsednika Evropskog parlamenta Martina Šulca, koji je poručio da je uzajamno priznavanje Kosova i Srbije uslov za ulazak u EU.
"SNS postavlja pitanje Borislavu Stefanoviću zbog čega je, ako je znao šta se od Srbije zahteva, to skrivao od građana Srbije i kako se ođednom naprasno setio da ćemo jedino ukidanjem institucija na severu Kosova i Metohije moći da odblokiramo proces naših daljih evropskih integracija", ukazano je u saopštenju.
|
Prema njegovim rečima, nova vlast treba da gubi što manje vremena i energije da udovolji svom biračkom telu, jer je to neuspela misija, kao što se videlo na primeru fus
note.
"Odgovorno je ono ponašanje gde se povlače realistički potezi koji se neće svideti
njihovim biračima ali će se svideti budućnosti Srbije..." kazao je on.
Stefanović je ocenio da će u EU preovaldati stav da Srbija ne mora da prizna Kosovo i dodao da će zato Srbija morati da uradi jako mnogo na tome što oni nazivaju normalizacijom odnosa. Podsetio je da Nemačka traži priznanje i ukidanje institucija.
- Ne misli se na ukidanje svih insitucja, ali je to jasno da će to morati da se uradi ako želimo da odblokiramo proces, ako želimo da ga nastavimo na način prihvatljiv za Srbe na Kosovu i državu Srbiju, kazao je dosadašnji šef pregovaračkog tima Srbije.