Dačić Briselu: Bez novih uslova
Evropska unija (EU) želi da Srbija postane njena članica i da počne pregovore o tome, a za to je ključni uslov vidno poboljšanje odnosa s Prištinom, kao i nastavljanje evropskih reformi, izjavio je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej posle razgovora sa srpskim premijerom Ivicom Dačićem.
Van Rompej je pozdravio odluku srpske vlade o učešću na regionalnim skupovima, naglasivši da će to omogućiti delotvornu saradnju svih u regionu.
Dačić, koji je s Van Rompejem razgovarao zajedno s šefom srpske diplomatije Ivanom Mrkićem, podvukao je "jasno opredeljenje Srbije" da nastavi put ka članstvu u EU, ali je zatražio da EU ne postavlja Srbiji dodatne uslove od onih koji su utvrđeni odlukom Evropskog saveta u decembru prošle godine.
Srpski premijer je rekao da je u rukama Srbije dalji napredak ka EU i stavio do znanja spremnost Beograda da nastavi dijalog s Prištinom u "tehničkoj i političkoj ravni na veoma visokom nivou".
"Vidljivo i postojano poboljšanje odnosa s Kosovom ostaje ključni zahtev za sledeći korak pokretanja pregovora o ulasku (Srbije) u članstvo EU", rekao je Van Rompej izrazivši zadovoljstvo što je srpska vlada "donela odluku koja će sada omogućiti delotvornu regionalnu saradnju uz učešće svih u regionu".
Van Rompej je ponovio "da svi dosad postignuti dogovori (u dijalogu Beograd-Priština) moraju biti primenjeni, a posebno dogovor o prelazima".
"Nova rešenja moraju biti nađena za krhku situaciju na severu Kosova, rešenja koja će poboljšati živote tamošnjih ljudi... Ja otud pozivam Beograd i Prištinu da se konstruktivno angažuju u dijalogu uz usluge dobre volje Evropske unije", zaključio je Van Rompej.
Dačić je naglasio rešenost da se nastave reforme i usaglašavanje srpskog s evropskim zakonodavstvom, istakavši da nova srpska vlada želi da u Srbiji bude izgrađeno slobodno, demokratsko društvo, tržišna privreda i da država pomaže u rešavanju krize.
Predsednik Evropskog saveta Van Rompej je podvukao da je "sad važno da budu nastavljene ključne reforme u pravosuđu, suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala, slobodi medija i zaštiti manjina". On je dodao da "strukturalne reforme postaju pođednako važne u sadašnjim ekonomskim prilikama" kao i da je "poboljšanje uslova za poslovanje takođe važan činilac za privlačenje investicija, podsticanje izvoza i smanjenje nezaposlenosti".