Hoće li se Ljajićevi odreći podrške Đilasu?
Većina u Skupštini grada Beograda, koju predvode DS i gradonačelnik Dragan Đilas, mogla bi lako da "padne“ samo ukoliko za to bude političke volje SNS i SPS, jer je to matematički moguće, piše Danas.
Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, DSS, koji je u toj kalkulaciji neizbežan sa svojih desetoro odbornika, "ne bi imao ništa protiv“ promene gradske vlasti. Takođe, postavlja se pitanje kako će se ponašati SDPS Rasima Ljajića, koja je u Skupštinu grada ušla s petoro odbornika na listi demokrata. U svakom slučaju, nova većina mogla bi da ima tankih 56 ili čak 65 odbornika i sve zavisi od odluke lidera naprednjaka i socijalista Aleksandra Vučića i Ivice Dačića.
SDPS je i na republičkim izborima bio na listi DS "Izbor za bolji život - Boris Tadić“, ali su poslanici te partije podržali vladu SNS-SPS-URS, a Ljajić dobio ministarski resor. Momčilo Čulić, predsednik Opštinskog odbora SDPS Stari grad i odbornik u Skupštini grada, odgovarajući na pitanje Danasa da li je taj scenario moguć i u Beogradu, kaže da se njegova partija "drži koalicionog dogovora s DS“ i da bi za "bilo kakvu promenu takvog stava morali da imaju ozbiljan razlog“.
Javnost očekuje da će posle sednice Predsedništva SPS, koja bi trebalo da bude održana u subotu, biti jasnije namere socijalista kada je reč o Beogradu. Na osnovu reči predsednika Izvršnog odbora SPS Branka Ružića, koji je naveo da SPS „nije u poziciji da daje bilo kakve garancije za vlast u prestonici i da će socijalisti će na sednici Predsedništva ustanoviti princip da tamo, gde je matematički moguće, vlast bude upodobljena sa republičkom, a sve u interesu građana“, može se zaključiti da bi SPS mogao da se odluči za "rušenje" Đilasa, s kojim deli vlast u prestonici.
Za modelovanje većine u Beogradu po uzoru na republičku, što je cilj naprednjaka i socijalista, postoji jasna matematička mogućnost jer SNS, koalicija oko SPS i DSS zajedno imaju 60 odbornika, a 56 je minimum za većinu. Skupštinu Beograda čini 110 odbornika i to 50 liste "Dragan Đilas - Izbor za bolji Beograd“, 37 "Pokrenimo Srbiju“, 13 koalicije SPS-PUPS-JS i 10 iz DŠ.
Mogući problem, ali rešiv, u „skidanju“ Đilasa mogao bi da bude PUPS, koji u Skupštini Beograda ima četiri odbornika i koji je s DS, pred konstituisanje novog saziva Skupštine grada u junu, potpisao koalicioni sporazum. Čak i ako PUPS ne bude želeo da pristupi novoj vlasti, SNS, SPS i DŠ imali bi tanku većinu od 56 odbornika, a sa odbornicima SDPS stabilnu sa 61 glasom. Ako bi se partija penzionera na kraju priklonila ovakvoj koaliciji, prestonicom bi upravljao savez SNS, SPS, PUPS, DSS i SDPS sa ukupno 65 odbornika. U opoziciji bi se našla samo DS sa 45 svojih predstavnika u Skupštini grada.
Predsednik Gradskog odbora DŠ Andreja Mladenović za Danas kaže da za sada iz SNS i SPS nema poziva za razgovor o rušenju vlasti u prestonici. "Ukoliko do toga dođe, Gradski odbor će analizirati situaciju i svoj predlog uputiti Predsedništvu DSS, koje će doneti konačnu odluku. Pratimo sve što se dešava u Beogradu i drugim delovima Srbije, a lopta je u dvorištu naprednjaka i socijalista“, rekao je Mladenović.