Zapaljena arhiva Unmika sa dokazima o zločinima vrha OVK
Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji (UNMIK) imala je dokaze o zločinima počinjenim na ovom prostoru, ali je većina dokumentacije uništena, rekao je za Srnu izvor iz UNMIK-a, pozivajući se na izjave bivših portparola UNMIK policije i pisane izjave predate istražiteljima Euleksa.
Zapaljena je arhiva u policijskoj stanici u Peći, banka podataka - arhiva u zgradi EU na Dragodanu u Prištini, kao i dokumentacija u glavnom štabu Kosovske policije, takođe u Prištini, tvrdi ovaj izvor koji je želeo da ostane anoniman.
Prema tim tvrdnjama, dokumentacija o brojnim istragama koje su vodili UN policajci uništavana je u periodu od 2006. do kraja 2007. godine. To je rađeno smišljeno, kako bi se osporile istrage koje su već bile započete.
Bilo je planirano da Euleks istražioci nastave započete istrage, međutim, informacije o lokacijama gde je dokumentacija čuvana procurile su do zainteresovanih krugova.
To je bilo dovoljno osumnjičenima, inače vrlo moćnim i uticajnim faktorima kosovskog društva, da organizuju podmetanje požara i na taj način unište trud UN policije da se razotkriju brojni zločini počinjeni ne samo pre ulaska UNMIK-a već i u njegovom prisustvu.
Ovu informaciju, kako tvrdi SRNIN izvor, potvrdio je bivši predsednik Vrhovnog suda Kosova Redžep Hadžimusa, koji je na više zatvorenih sastanaka iznosio upozorenja da je nestala (uništena) dokumentacija o zločinima, posebno o politički motivisanim ubistvima.
Poznata je i izjava bivšeg javnog tužioca Kosova Hilmija Žitije koji je u više navrata tražio od UNMIK-a da mu preda dokumentaciju, ali je dobijao negativan odgovor, jer je dokumentacija već bila "nestala".
Veruje se da je uništavanje dokumentacije organizovano sa najvišeg nivoa, jer su istragam bili obuhvaćeni lideri OVK, kao i deo sadašnjeg političkog establišmenta. U tom kontekstu pominjani su Hašim Tači, Jakup Krasnići, Azem Sulja, Agim Čeku, Fatmir Limaj i haški optuženik Ramuš Haradinaj.
Likvidirani su krunski svedoci istraga - Džemail Mustafa, savetnik bivšeg predsednika Kosova, Haki Imeri, blizak saradnik Ibrahima Rugove iz Srbice, uporišta OVK, kao i niz drugih osoba koja su bila uključena u istrage o zločinima nad civilima i ličnostima od političkog uticaja, Srnin izvor.
Na nestanak dokumentacije i dokaza u više navrata je, kako navodi ovaj izvor, upozoravala je Britanska ambasada iz Prištine centralu u Londonu, a o tome je govorio i bivši šeF UNMIK-a za sever Kosova Džerald Galuči. Međutim, pod pritiskom nekih, navodno američkih diplomata, stavljen je veto na britanska upozorenja. Postoje indicije da je, ipak, nešto od dokumentacije sačuvano na čipovima.
Uprkos takvim tvrdnjama, iskustvo sa ubistvom dvoje srpske dece u Goraždevcu i odustajanje Euleksa od dalje istrage, potvrđuje sumnje da su dokazi uništeni i da neće biti ništa od optužnice na račun lidera kosovskih institucija.