Celi gradovi čekaju na lečenje
U 44 bolnice u Srbiji dijagnostičke preglede i operacije trenutno čeka gotovo 54.000 pacijenata. Najviše pacijenata čeka na operaciju katarakte.
U redovima za operaciju katarakte gotovo 19.700 ljudi, intervencije na srcu čeka više od 7.800.
Oni su na zvaničnim spiskovima, ne računajući podatke koji su označeni kao nevažeći, i ustanove koje uopšte i ne obelodanjuju redove, iako im je to obaveza.
Poslednji koji su upisani na neke dijagnostičke preglede stići će za osam meseci, a na hirurške intervencije tek za nekoliko godina.
Zvanične liste čekanja postoje za magnetnu rezonancu, skener, ugradnju endoproteza kuka i kolena, operaciju katarakte sa ugradnjom sočiva, ugradnju bajpasa i valvule, koronarografiju srca, ugradnju graftova i pejsmejkera.
Definitivno najduži redovi su za operaciju katarakte. U 22 ustanove, od Subotice do Leskovca i Zaječara, na ovu intervenciju čeka 19.669 pacijenata. Najviše (3.869) u Kliničkom centru Srbije. Tu bi poslednji upisani trebalo da stigne na red u novembru sledeće godine, dok KC Vojvodine (2.780), KBC "Zvezdara“ (2.399), kao i bolnica u Sremskoj Mitrovici (1.100) već zakazuju za 2014. godinu! Iako je dosad više puta najavljivano da će se raščistiti gužve u oftalmološkim operacionim salama, činjenica je da se one povećavaju. Jer, u januaru ove godine, na spiskovima za operaciju katarakte bilo je 16.000 ljudi, ili gotovo 3.700 manje nego trenutno.
Mnogo bolje nije ni u ortopediji, gde su lane na ugradnji veštačkih zglobova bila 8.874 pacijenta. Operaciju kuka u 33 bolnice čeka ukupno 7.869, dok je u redu za koleno u 14 ustanova njih 6.366. Ako je verovati zakazanim terminima, većina bi, ipak, trebalo da uđe u operacionu salu ove i sledeće godine, ali će u KBC "Zemun“ i KBC "Zvezdara“ neki pacijenti na to čekati do 2014, a u Kruševcu, gde je za operaciju kuka prijavljeno 360 pacijenata, i do proleća 2015. godine.
Na raznim spiskovima u kardiohirurgiji: za kateterizaciju, ugradnju stenta, bajpasa, veštačkog zaliska, defibrilatora, grafta, veštačkog vodiča srca i koronarografiju vodi se ukupno 7.800 pacijenata. Najviše je kandidata za koronarografiju - 2.130 ljudi, od kojih su 842 na listi u Kliničkom centru Srbije. Ugradnju valvule (zaliska) čekaju 1.544 pacijenta, od kojih čak 1.232 hoće da se operiše u Institutu "Dedinje“, gde ove zahvate sad zakazuju za sredinu 2016. godine. Na listama čekanja vidi se da nisu svi kardiovaskularni centri podjednako opterećeni, jer na kateterizaciju u Sremskoj Kamenici, recimo, trenutno čekaju 282, a u "Dedinju“, koje ovaj zahvat zakazuje za oktobar 2017 - 1.052 pacijenta.
Za velike redove i dugo čekanje u svim bolnicama imaju identična "opravdanja“: ograničene kapacitete, i po kadru, i po opremi, i po broju operacionih sala.
"Što imamo više opreme, liste čekanja su sve duže, i to nedvosmisleno pokazuje da rešenje nije samo u nabavkama, nego da je organizacija u zdravstvu, izgleda, izuzetno loša. Licemerno je da se sad kapitacija (plaćanje po pacijentu) uvodi lekarima opšte prakse, gde nema zagušenja osim u administrativnom delu, a nema kapitacije na sekundarnom nivou zdravstva, gde je kao normalno da se godinama čeka”, kaže Zorica Marković, iz Udruženja korisnika zdravstvenih usluga "Klub zdravlje“.
I u RFZO primećuju da se iz godine u godinu povećava broj pruženih usluga i da je priliv pacijenata sve veći.
“Samo za dve vrste dijagnostike: magnet i skener, i operacije u oblasti kardiovaskularne i ortopedske hirurgije, za koje postoje liste čekanja, prošle godine su nam ustanove fakturisale 508.215 usluga. Reč je o ukupno 384.527 pacijenata, za koje su ispostavljeni računi za dijagnostiku i operacije u vrednosti 2.155.509.622 dinara”, rečeno je za "Novosti“ u RFZO.
Od dijagnostike je najproblematičnija magnetna rezonanca. Na ukupno 19 aparata u državnom zdravstvu lane su urađena 76.934 pregleda, što znači da su neki od ukupno 54.070 pacijenata za ovu dijagnostičku metodu pregledani i više puta. Trenutno je u redu za magnet 10.930 ljudi, a pregledi se sad zakazuju za prvo tromesečje sledeće godine.
Za skener je tri puta manja gužva, ali ovih aparata ima mnogo više nego magneta: ukupno 65. Pregled na skeneru trenutno čeka 3.195 pacijenata, i samo nekoliko ustanova, među kojima su bolnice u Subotici, Zrenjaninu, Pančevu, već zakazuju preglede za 2013. godinu. Red za skener je prilično kratak ako se uzme u obzir da su na ovim aparatima lane, prema podacima RFZO, pregledana 317.024 pacijenta, ukupno 417.412 puta, što je kasu zdravstvenog osiguranja koštalo 1,6 milijardi dinara